ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Patronların kar hırsı nedeniyle Arslan hayatını kaybetti'

TGM Deniz İşletmeciliği ve Acenteliği Ltd. Şti.'nde çalışmaya başlamasının üçüncü gününde iş cinayetinde yaşamını yitiren Elektrik Mühendisi 24 yaşındaki Delil Arslan ile ilgili açıklama yapan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Arslan'ın ölümün patronların kâr hırsı olduğunu belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ekim 2017 Perşembe, 17:15

İSTANBUL- TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şube üyesi 24 yaşındaki Delil Arslan, TGM Deniz İşletmeciliği ve Acenteliği Ltd. Şti.'nde çalışmaya başlamasının üçüncü gününde iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

Delil Arslan'ın, TGM firmasının Panama'dan Hindistan'a sıvılaştırılmış amonyak gazı taşıyan "Gas Cat" isimli gemide çalışırken, 30 Eylül 2017 Cumartesi sabahı Sri Lanka açıklarında elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi. Gemi yönetimi Delil Arslan'ın yaşamını yitirmesine neden olan olay ile ilgili TGM firması bir teknik inceleme yapıldığını beyan etmiş olsa da yapıldığı beyan edilen teknik incelemenin içeriği konusunda ne iş cinayetinde hayatını kaybeden Delil Arslan'ın ailesi ne de kamuoyu bilgilendirildi.

Yaşanan iş cinayeti konusunda konsolosluğu, Delil Arslan'ın ailesini ve teknik inceleme yapacak yetkilileri bilgilendirmekten kaçınan TGM firması, yaşanan iş cinayetinin kamuoyunda yer alması üzerinden 24 saat geçmeden kamuoyunu bilgilendirme amacı ile bir yazı internet sitesinde yayınlandı.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "TGM firması tarafından yapılan açıklama teknik dayanaklardan yoksun olmakla birlikte, kamuoyunun nezdinde, yaşanan iş cinayetini kader/fıtrat olarak değerlendirme kültürünü ortaya koymaktadır" dedi.

Açıklamada, "Yaşanan diğer iş cinayetlerinde söylediğimiz gibi; meslektaşımız Delil Arslan'ın ölümüne neden olan bu iş cinayeti ne kader ne de fıtrattır. İş cinayetlerinin temelinde patronların kâr hırsı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz" diye belirtildi.