ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DİSK heyeti direnişteki Kod-A işçilerini ziyaret etti

DİSK yönetimi, Sosyal-İş'e üye oldukları için işten çıkarılan ve 4 gündür eylemde olan Kod-A işçilerini ziyaret etti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ekim 2017 Perşembe, 16:19

İSTANBUL- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kod-A Bilişim A.Ş'de çalışan ve işten çıkarılan Sosyal-İş üyeleri ziyaret etti.

İstanbul Güneşli'de bulunan Türk Telekom Genel Merkez binası önünde 4 gündür eylemde olan işçileri ziyaret eden heyet burada basın açıklaması yaptı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, DİSK üyesi sendikaların genel merkez ve şube yöneticileri ve DİSK'li işçilerin yanısıra siyasi parti ve kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Kod-A Bilişim'in hemen yanındaki DHL işyerinin önünde sendikalı olmak için direnişlerini sürdüren TÜMTİS üyesi DHL işçileri ve Petrol-İş üyesi Akkim işçileri de ziyarete destek verdi.

Ziyarette konuşan Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, Başbakan'ın ILO Bölge toplantısında dile getirdiği "Sendikalaşmaktan korkmayın" sözlerine hatırlatarak, "İşte korkusuz işçiler burada" dedi. Kod-A'da işverenin Anayasal bir hak karşısındaki, baskı, tehdit, sürgün ve işten atma politikalarını anlatan Ebetürk, bu saldırılara karşı sınıfın ortak mücadelesinin önemine değindi.

Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk'ün ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise Kod-A firmasının, hem Avrupa'da hem Türkiye'de alanında lider bir firma olduğuna dikkat çekerek "Bu başarıya imza atan işçi arkadaşlarımız ise sendikalı oldukları için işten çıkartılmıştır" dedi. Türkiye'de sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenme hakkının, grev hakkının, işçilerin en temel haklarının hem yasal düzenlemeler aracılığıyla hem de uygulamada ağır bir biçimde ihlal edildiğini ifade eden Kani Beko, "O zaman Başbakan'a soruyoruz. Bugüne kadar işçilerin Anayasal haklarını gasp eden işverenlere karşı ne yaptınız? Her gün işverenlerle buluşuyorsunuz. Bir kere olsun, sendika üyesi olduğu için işten atılan işçileri ziyaret ettiniz mi? Sendikalı olduğu için Kod-A işçilerini ziyaret edecek misiniz? Buradan sayın Başbakan'a açık bir davette bulunuyorum. Gelin işçilerin katılmadığı ILO toplantısında verdiğiniz mesajı burada verin. Sendikalaştıkları için işten atılan işçiler burada" diye konuştu.

DİSK'in bedeli ne olursa olsun direnen tüm işçilerin yanında olduğunu ve olacağını söyleyen Kani Beko, diğer konfederasyonları da sendikalı oldukları için işten atılan işçiler için ortak mücadeleye çağırdı.

Açıklamanın ardından kitle Kod-A işyerinden DHL önüne "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganlarıyla yürüdü. Burada DİSK Yönetim Kurulu üyelerinin direnişçi işçilerle sohbetinin ardından ziyaret "Direne direne kazanacağız" sloganlarıyla sona erdi.