ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yeni vergi tasarısı: Sermayeye indirim, halka zam

Maliye Bakanı Ağbal, zaten adaletsiz olan vergi sisteminde uçurumu büyütecek olan yeni tasarıya dair açıklamalar yaptı. Buna göre, sermayeye vergi indirimi, halka daha fazla vergi yükü geliyor. Savaşa pay arttırılırken, çokça tartışılan MTV oranı hala açıklanmadı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ekim 2017 Perşembe, 16:53

ANKARA- Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda, "Torba Tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşülmesine başlandı.

Komisyonda sunum yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, açlık sınırının altında olan 1404 TL'lik asgari ücretin bu rakamın altına düşmemesi için çalıştıklarını söyledi. Ağbal, Gelir Vergisi tarifesi nedeniyle eylül ayından itibaren bazı çalışanların gelirinin bin 404 liranın altına düştüğünü belirterek, "Bu düşüşü engellemek, asgari ücretlinin gelirinin hiçbir şekilde bin 404 liranın altına düşmemesini sağlamak üzere bir yasal düzenleme önerimiz var" dedi.

Ağbal, şehir dışına taşınacak sanayi siteleri hakkında da konuştu. Tasarıda kamuya ait taşınmazları şehir dışına taşınacak sanayi sitelerinin kullanımına sunmak için bir madde olduğunu söyleyen Ağbal, geçtiğimiz dönem çevrecilerin ve uzmanların tepkisine rağmen Meclis'te kabul edilen, sanayi bölgeleri için meraları yok edecek yasaya da işaret etti. Ağbal, mera vasıflı yerlerin sanayiye açılması için ot bedelinin de artık alınmayacağını kaydetti.

SERMAYEYE VERGİ İNDİRİMİ

Bakan Ağbal, imalat sanayi yatırımlarına vergi teşviki yapacaklarını da belirtirken, "Düzenlemeye göre 2018'de imalat sanayisi sektöründe olmak koşuluyla teşvik belgesine sahip veya teşvik belgesi alacak yatırımcılar 2018 yılında yaptıkları yatırım harcamaları için mevcut Kurumlar Vergisi Kanunu'nda tanımlanan katkı oranlarını 15'er puan artırıyoruz" dedi. Ağbal, gelecek yıl yapılacak yatırım harcamaları için kazanca yüzde 100 indirimli Kurumlar Vergisi uygulanacağını bildirdi. Ağbal, ekledi: "2018 yılında ne kadar yatırım harcaması yaparsanız elde ettiğiniz bütün kazançtan bu harcamayı düşme imkanı veriyoruz."

Ağbal, özellikle inşaat harcamalarıyla ilgili indirim yoluyla giderilemeyen KDV'nin iadesinin önünü açtıklarını belirtti.

Sermayeye peşkeş çekilen Hazine arazilerine ilişkin de düzenleme yapıldığını ifade eden Ağbal, yatırımlarını öngörülen sürede tamamlayamayan yatırımcılara iki yıllık ilave süre tanındığını söyledi.

İŞSİZLİK FONU'NDA AMAÇ DIŞI KULLANIMA DEVAM

Bakan Ağbal, çok tehlikeli ve tehlikeli işlerde çalışacak olanların Merkezi Yeterlilik Kurumundan almaları gereken belge kapsamındaki masraflarının İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaya devam edeceğini bildirdi.

Ağbal, iletişimde tek ÖİV getirildiğini de belirtirken, "Bundan sonra ister cep telefonu ister sabit telefon görüşmesi, ister data ve internet hizmeti alın tek bir oran yüzde 7,5 Özel İletişim Vergisi'ne tabi tutulacak" dedi.

Bakan Ağbal, tütün konusunda ise "Tütün üretiminde açık artırma usulünü kaldırmaktan vazgeçtik" dedi, ancak tütün ticaretine 5 yıla kadar hapis cezası öngören madde olduğunu söyledi. Ağbal, tasarıda makaron ürününe ilişkin ÖTV getirdiklerine dikkati çekerek, sarmalık tütün üzerinde de hali hazırda ÖTV 'nin bulunduğunu hatırlattı.

MTV ORANINI AÇIKLAMADI

Ağbal, çok tartışma konusu olan ve aşağı çekileceği açıklanan Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında da konuştu. 2018'den itibaren MTV zammında artış yapılacağını belirten bakan, ancak merak edilen oranı açıklamadı.

Bakan Ağbal, meyveli gazozlar ve enerji içeceklerine de ÖTV getirdiklerini de belirtti.

SAVAŞA AKTARILAN PAY ARTTIRILIYOR

Maliye Bakanı Ağbal, Savunma Sanayii Fonuna kaynak aktarılmasını öngören düzenlemedeki oranları da söz konusu tasarıdaki düzenlemelere paralel olarak yükselttiklerini söyledi.