ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar: Besime Konca irademizdir

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca'nın vekilliğinin düşürülmesi birçok ilde eşzamanlı yapılan eylemlerle protesto edildi. Besime Konca'nın halk tarafından vekil seçildiğini vurgulayan kadınlar, "Bu kararı tanımıyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ekim 2017 Çarşamba, 16:28

HABER MERKEZİ- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca'nın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin İstanbul, İzmir, Mersin, Van, Adana ve Mardin'de yapılan açıklamalarda kadınlar, bu kararı tanımadıklarını vurguladı.

İSTANBUL

HDP İstanbu il binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Eylem Doğan, "TBMM'de kadın vekil oranında büyük bir artış yaratarak bir dönüm noktası oluşturan ve bir kadın partisi olarak partimiz HDP'nin bugün itibariyle Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ, Kadın Meclisi Sözcümüz Besime Konca, Nursel Aydoğan ve Tuba Hezer olmak üzere 4 kadın parlamenterinin vekilliği düşürülmüş bulunmaktadır" dedi.

Besime Konca'nın hayatını özgürlük ve kadın mücadelesine adadığını, 18 yıl cezaevinde tutulduğunu ve vekilliği süresince 3 kez tutuklandığını hatırlatan Doğan, "Kadının bedeni, emeği ve tüm yaşamını ortadan kaldıran AKP-Saray rejiminin yaratmak istedikleri topluma karşı yeni ve özgür yaşamı, erkek egemen çürümüş zihniyetlerinin tüm baskı ve zor aygıtlarına karşı sonuna kadar mücadelemiz sürecektir" diye belirtti.

İZMİR

HDP İzmir Kadın Meclisi de, Konca'nın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin HDP İl binasında basın toplantısı düzenledi. HDP Kadın Meclisi adına söz alan Meral Cankul, kadınların başta siyaset alanının dışına itilmesi olmak üzere tüm kamusal alanlardan tasfiye edilmek istendiğini belirtti.

Cankul, şöyle devam etti: "Bu saldırılar kadın mücadelesine yönelik politik ve ideolojik saldırılardır. Çünkü biz, kadınların siyasete aktif katılımı ve eşit temsiliyet ile kendi yaşamı ve tüm bir toplumsal yaşam üzerinde söz ve karar sahibi bir özne olmasını amaçlayan eş başkanlık sistemini geliştirdik. 'Tek Adam' rejimine geçit vermeyen eş başkanlık sistemi, başta Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ şahsında hedef alınmıştır. Erkek egemen zihniyetin temellerini sarsan, yaşamın tüm alanlarında kadının sözünü, emeğini etkin kılan eş başkanlık sistemi hedef alınırken yine irademize sahip çıkarak sokaklara taştık, kabul etmedik, boyun eğmedik."

MERSİN

HDP Mersin Kadın Meclisi de bir basın toplantısı düzenleyerek hukuksuzluğu protesto etti. HDP İl Eşbaşkanı Hatice Şahin, Besime Konca'nın vekilliği düşürülmesinin AKP'nin kadına yönelik sistematik ve yaygınlaştırılmış saldırıların sonucu olduğunu ifade etti. Şahin, "Kadının bedeni, emeği ve tüm yaşamını ortadan kaldıran AKP-Saray rejiminin yaratmak istedikleri topluma karşı yeni ve özgür yaşamı, erkek egemen çürümüş zihniyetlerinin tüm baskı ve zor aygıtlarına karşı sonuna ve sonuncumuza kadar mücadelemiz sürecektir" diye konuştu.

ADANA

HDP Adana İl binasında yapılan açıklamada söz alan İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, şöyle konuştu: "Milletvekilliğinin düşürülmesi, bu yasama yılında da ana hedefin kadınlar olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir." Tural, "tek adam" rejimine karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

MARDİN

HDP Mardin Kadın Meclisi HDP Mardin il binasında bir açıklama yaptı. Burada söz alan İl Eşbaşkanı Eylem Amak, bu politikaların kadın mücadelesini durduramayacağını söyledi. Bu kararın kendileri ve diğer milyonlarca kadın için yok hükmünde olduğunu söyleyen Amak, "Hepimiz Besime Konca'yız" dedi.

ŞIRNAK

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binasında bir araya gelen HDP ve DBP'li kadınlar ile Barış Anneleri de Besime Konca'nın vekilliğinin düşürülmesini yaptıkları basın açıklaması ile kabul etmediklerini belirtti. Kadınlar adına açıklama yapan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeynep Unat, AKP'nin kadınları ana hedefine aldığını kaydetti. Unat, "HDP'de bugün itibariyle Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ, Kadın Meclisi Sözümüz Besime Konca, Nursel Aydoğan ve Tuba Hezer olmak üzere 4 kadın parlamenterin vekilliğini düşürülmüş bulunmaktadır. Bu saldırılar kadın mücadelesine yönelik politik ve ideolojik saldırılarıdır" dedi.

VAN

HDP Van İl binasında düzenlenen açıklamaya HDP PM Üyesi Zahide Besi'nin de katılımıyla yapılan basın toplantısında konuşan TJA Aktivisti Handan Karakoyun, "HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, Nursel Aydoğan ve Tuba Hezer olmak üzere 4 kadın vekilinin vekilliği düşürülmüştür. Bu saldırılar kadın mücadelesine yönelik ideolojik ve politik saldırılardır" diye konuştu. Karakoyun ayrıca, Öğretmen Ayşe Çelik'in bir televizyon programında "Çocuklar ölmesin" dediği için 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasını da kınadı.