ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Kaya: Kadın kazanımlarının kaybedilmemesi için mücadele edeceğiz

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısının yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona gönderilmesine ilişkin konuşan İçişleri Komisyonu Üyesi HDP'li Hüda Kaya, komisyondaki tek kadın üye olarak kadın kazanımlarının kaybedilmemesi başta olmak üzere adalet ve eşitlik için mücadele edeceğini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ekim 2017 Çarşamba, 12:32

İSTANBUL- Müftülere nikah kıyma yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması'na Dair Kanun Tasarısı, İçişleri Komisyonu'nda yapılan görüşmenin ardından, yeniden değerlendirilmesi için alt komisyona gönderildi.

Söz konusu tasarıya ilişkin kadınlar ülke çapında sokağa çıkmış, resmi nikah kıymanın müftünün görevi olmadığını vurgulamış ve bu yasanın böyle geçmesine izin vermeyeceklerini haykırmıştı. Tasarı 5 Ekim günü 10.00'da yapılan toplantıda yeniden görüşülecek.

İçişleri Komisyon üyesi olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, ETHA'ya yaptığı açıklamada, "Normalde komisyon toplantısı çağrısı her bir üyeye 48 saat öncesinden iletilmesi gerektiği halde bize 24 saat öncesinden apar topar toplantı çağrısı yapıldı ve bu usulsüzlüklerden bir tanesi de İstanbul Eyüp İlçesinin 'Eyüp Sultan' olarak değiştirilmesi ile karar bildirimi toplantıya 1 saat kala elime geçti" dedi.

Böyle usulsüzlüklerle başlayan komisyon toplantısında Nüfus Hizmetleri Kanunu'na ilişkin değişikliklerin görüşüleceğine dikkat çeken Kaya, "Bu değişiklik içeren kanunun içinde bildiğiniz gibi müftülere nikah yetkisi de var. Komisyon kanunun geneli üzerinde konuşmalara geçilmeden alt komisyon oluşturulması kararı alındı ve 5 Ekim günü 10:00'da toplanmak üzere sona erdi" ifadesini kullandı.

Komisyondaki tek kadın üye olduğuna dikkat çeken Kaya, tüm kadınların sesi olacağını vurguladı. Kaya, "İtirazlarımızı yapacağız. Kadın kazanımlarımızın kaybedilmemesi başta olmak üzere hangi din, mezhep, inanç ve düşünceden olursa olsun 80 milyon insanımızın eşitliği, adaleti esasına göre mücadelemizi vereceğiz. Halkımızı inançlarına, mezheplerine göre pozitif veya negatif uygulamalar yapılmasına razı olmayacağız" diye belirtti.