ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Konca: Bu kararı yok sayıyoruz

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, vekilliğinin düşürülmesine ilişkin yapılan basın toplantısında kendisini vekilliğe halkın getirdiğini ve ancak halkın düşürebileceğini kaydetti. Konca, "Vekilliğimiz düşmemiştir. Halkın iradesi dimdik ayakta oldukça halkın vekilliği de düşmeyecektir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ekim 2017 Çarşamba, 11:08

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca'nın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin basın toplantısı düzenleyen HDP Kadın Meclisi, "Besime Konca bizim kadın sözcümüzdür" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ve vekilliği düşürülen Besime Konca'nın da katılımıyla HDP Genel Merkezi'nde yapılan basın toplantısında HDP Kadın Koordinasyonu'ndan Birsen Kaya ilk olarak söz aldı. Konca'nın vekilliğinin düşürüldüğü günün Meclis'in açıldığı ilk güne tekabül ettiğine dikkat çeken Kaya, bunun erkek egemen siyasetin 2017-2018 Meclis'te erkek iktidarın ve kadın düşmanı politikaların süreceğine dair bir mesajı olduğunu dile getirdi. Meclis'te Kürtler'in, Aleviler'in, özgürlük, barış ve demokrasi talep edenlerin istenmediğini vurgulayan Kaya, HDP Kadın Meclisi'nin başlatmış olduğu "Bu böyle gitmez kadınlar izin vermez" şiarını hatırlattı ve şöyle dedi: "Faşizmin her türden karşılığını bulduğu, kadınlara yönelik saldırının, şiddetin toplumsal olarak üretilmesine karşı biz buna izin vermeyeceğiz. Siyaset sahnesinin her alanında olmaya devam edeceğiz."

KONCA: AKP İKTİDARIYLA DARBELER ÇOK BOYUTLANDI

Darbe zihniyetine alışkın olduklarını söyleyen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca da demokrasi, özgürlükleri, barışı ve kadın mücadelesini benimseyen, kitlelerin oyunu alarak, Siirt halkının isteğiyle parlamentoda yer aldığını söyledi. Partilerine yönelik 4 Kasım darbesini hatırlatan Konca, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Nursel Aydoğan, Tuğba Hezer ve son olarak kendisini vekilliğinin düşürülmesinin bunun devamı olduğunu belirtti. AKP iktidarıyla birlikte darbelerin çok boyutlandığını söyleyen Konca, "Hukuki, siyasi darbeler her türlü medya darbesi peşpeşe günü birlik darbe rejimiyle karşı karşıyayız" dedi.

Zulüm ve hukuksuzluğu AKP'nin yaptığını ancak yarın başka bir iktidarın yapabileceğine dikkat çeken Konca, "Ama biz 80'lerde, 90'larda, 2000'lerde bunun mücadelesini verdik" diye konuştu. Konca, şu ifadelerle devam etti: "Bizler, darbeleri aşa aşa, bedeller ödeye ödeye mücadele ettik, demokrasiye inandık. Bugün vekilliğimizi düşürebilirler ama biz sokakta, halkımızla birlikte mücadeleye devam edeceğiz! Milletvekilliklerinin düşürülmesi tarihte yaşanmamış bir hukuksuzluktur. HDP’nin parlamentoda olması iktidarın lütfu değil, bu lütuf bize oy veren milyonlarındır. İktidar hırsı canavarlaştırıyor. Siyaseti bu canavardan kurtarmak biz kadınları sorumluluğudur. Vekilliğimiz düşmemiştir. Halkın iradesi dimdik ayakta oldukça halkın vekilliği de düşmeyecektir."

YİĞİTALP: KONCA BİZİM KADIN MECLİS SÖZCÜMÜZDÜR

Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise yaptığı konuşmada, "Bizim açımızdan bu kararın hükmü yoktur. Biz AKP kararlarıyla gelmedik. Biz meşru bir partiyiz, parlamentonun 3. partisiyiz. Ve bu partinin meşrutiyetinden aldığımız güçle siyaset yapıyoruz. Onların verdiği her yok hükmündedir. Bugün bizi halk getirdiyse halkın kararı geçerli olur. Sayın Besime Konca yine bizim kadın sözcümüzdür. Meclisimizde aktif öncümüzdür. Ve biz yine onunla omuz omuza yine birlikte her türlü dayanışmaya ve bu hukuksuzluğa karşı her yerde sokakta mecliste aklınıza gelen her yerde mücadele edeceğiz. Bu kararı yok sayıyoruz" dedi.