ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Besime Konca hakkında verilen bu kararı tanımıyoruz'

HDP'li Konca'nın vekilliğinin düşürülmesini tanımadıklarını söyleyen HDP Kadın Parlamento Grubu Meclis'te yaptığı toplantıda, HDP'liler olarak hakikati aramaktan ve savunmaktan vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ekim 2017 Çarşamba, 17:11

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca'nın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin HDP Kadın Parlamento Grubu, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

HDP Milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan ve Sibel Yiğitalp'in yaptığı basın toplantısında ilk olarak Ertan söz aldı. Meclis'in ilk icraatinin Konca'nın vekilliğinin düşürülmesi olduğunu söyleyen Ertan, Saray'ın uzun süredir partilerine yönelik saldırının yargı, yasama ve yürütmeyle vücut bularak devam ettiğini kaydetti.

Konca ile birlikte 4'ü kadın olmak üzere 5 HDP'li milletvekillinin vekilliğinin düşürüldüğüne dikkat çeken Özgökçe, "Nasıl bir dönem olacağına işarettir. Çok net mesajdır. Biz mesajı aldık" dedi.

ÖZGÖKÇE: AKP'NİN BU POLİTİKALARI KADIN DÜŞMANLIĞINI GÖSTERMEKTEDİR

"Besime Konca Kadın Meclisi Sözcümüzdür ve vekilimizdir" diye vurgulayan Ertan, "Kadını ancak belli tariflere sıkıştıran AKP zihniyetinin elbette zihinsel algısı bizlerin kadın özgürlük politikasını anlamaya yetmeyekti, yetmedi. Bu parti tecavüze uğrayan kız çocuklarının nasıl tecavüzcüsüyle evlendirileceğinin yollarını aramaz o zihniyeti yok eder" dedi. AKP/Saray iktidarının demokratik siyaset kanallarını tıkayarak HDP'yi meclisten atmak istediğinin altını çizen Ertan, "Bu politikaları açıkça kadın düşmanlığını göstermektedir. Kızkardeşimiz Besime Konca hakkında verilen bu kararı tanımıyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'de hukuktan söz etmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Ertan, "Demokrasi mücadelesi veren vekillerin vekillikleri düşürülüyor" diye konuştu.

YİĞİTALP: HAKİKAT MÜCADELESİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde Beyaz Show'a katılarak "Çocuklar ölmesin" diyen öğretmen Ayşe Çelik'in ceza almasını hatırlattı.

Yiğitalp, "HDP ve HDP'li vekiller, bu ülkenin hakikatidir. Bizler bu hakikatin mücadelesini vermeye devam edeceğiz" dedi.