ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SGDF Ekim Devrimi'nin 100. yılında kampanya başlattı

SGDF, Ekim 1917 sosyalist devriminin yıl dönümünde bir dizi etkinliğe imza atarak gençliğe devrimin güncelliğini anlatacak.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ekim 2017 Çarşamba, 09:07

HABER MERKEZİ- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Ekim Devrimi'nin yüzüncü yılı dolayısıyla "Bitmedi daha sürüyor o kavga: Ekim Devrimi 100 yaşında" isimli kampanyanın çalışmalarını başlattığını duyurdu. Ekim Devrimi'nin ışığında, sosyalizmin güncelliğine vurgu yapan gençler, 5 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında, okullara, emekçi semtlere ve meydanlara devrimin sesini taşıyacak.

Kampanya hakkında bilgi veren SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı, Ekim Devrimi'nin yüzüncü yılı olan 2017'nin dünya halkları ve sosyalist hareket bakımından ayrı bir anlam teşkil ettiğini, devrimin yüzyılın ardından güncelliğini koruduğunu belirtti. Mevcut durumu değerlendiren Danacı "Dünya kapitalizminin içine girmiş olduğu kriz ve bu krizi aşamaması onun karakterini daha da vahşileştiriyor. Gençliğe, kadınlara, işçilere ve ezilenlere, halklarımıza özgür bir gelecek, barışın adaletin ve özgürlüğün olduğu, huzurun olduğu bir gelecek vaat etmiyor" dedi. Danacı sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu yüzden gençlik başka bir dünya istiyor. Başka bir dünyaya özlem duyuyor. Yoksullaştırmaya ve geleceksizleştirmeye karşı, sömürülmeye karşı gençlik daha özgür yaşayabileceği, istediği şekilde örgütlenebileceği sınırsız ve birileri tarafından koyulan kurallara bağlı kalmadan yaşayabileceği bir dünya istiyor.

Biz kapitalizmin böyle bir dünyayı var edemeyeceğini biliyoruz ve bu dünyanın ancak sosyalizmle var olabileceğini biliyoruz. Kampanyanın ana fikri bunun üzerinden gelişti. Devrimin güncelliği vurguluyor ve kapitalizmin kendine bir çıkış yolu bulamayacağını söylüyoruz. Tek kurtuluşun devrimle, sosyalizmle gerçekleşeceğine inanıyoruz."

DİNDAR NESİL DEĞİL ÜRETEN NESİL

Günümüzde devrimin neden acil bir ihtiyaç olduğunu açıklayan Danacı, "Coğrafyamızda politik islamcı bir ideoloji gençliğe empoze ediliyor. Gençlik islami tarzda yetiştirilmeye, dindar ve kindar bir nesil yaratılmaya çalışılıyor. Ama biz itaat eden, boyun eğen, sorgulamayı unutan, tüketen bir gençlik değil üreten, birlikte yaşamayı örgütleyen, bildiklerini halkın çıkarları doğrultusunda kullanan bir gençlik yaratmaya çalışıyoruz. Egemenlerin değil ezilenlerin yanında olduğumuz için, devrim ayrı bir ideolojik anlam taşıyor bizim için" diye konuştu.

GENÇLİĞİN SORUNLARI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Gençliğin yaşadığı sorunların gün geçtikçe arttığını vurgulayan SGDF Eşbaşkanı Danacı şunları söyledi: "Her yıl değiştirilen eğitim sistemi ve elemeci sınavlar yüzünden bir çok öğrenci üniversiteye giremiyor. Üniversiteye girmeyi başaranlar da barınma sorunuyla, ulaşım sorunuyla karşılaşıyor ve maddi imkansızlıklar yaşıyor. Bilimsel eğitimden yararlanamıyor. Diğer yandan anadilde eğitim alamıyor. Bunun dışında iş bulmak, çalışmak, yaşamını sürdürmek gittikçe zorlaşıyor."

Danacı, politik özgürlüklerin engellendiğini belirterek, "Gençlerin eylem yapması, politikayla ilgilenmesiyle ilgili, bunlar sanki gençliğin işi değilmiş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Gençliğin politika ve siyasetle ilişkisi kesilmeye çalışılıyor. Bunun en tipik örneği şu anda yüzlerce öğrencinin tutuklu bulunması. Ve bunların yarısı siyasi tutuklu" dedi.

Kapitalist düzenin erkek egemenliği üzerinden kendisini var ettiğini söyleyen Danacı, "Bu düzende kadınlar için özgür bir yaşam ve gelecek yok. Sosyalizm kadınların özgürleşmesi bakımından önemli, kadının özgürleşmesi de bir o kadar devrim için önemli" diye belirtti.

7 KASIM'DA MOSKOVA'DAYIZ

"Ekim Devrimi'nin 100'üncü yılında başlattığımız kampanyanın sloganı 'Bitmedi daha sürüyor o kavga: Ekim Devrimi 100 yaşında.' Bu kampanyayla başka bir düzenin var olabileceğini ve bunun gençliğin omuzlarında yükseleceğini anlatmak ve göstermek istiyoruz." diyen SGDF Eşbaşkanı Danacı, kampanyanın ayrıntılarını şu şekilde özetledi:
"Kampanyamızı özellikle gençlerin yoğun olduğu alanlarda ve emekçi semtlerde yürüteceğiz. Gençler bizlere sosyal medyadan kolaylıkla ulaşabilirler. Kampanya kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana gibi kentlerde, '100'üncü yılında devrimin güncelliği' konulu paneller düzenleyeceğiz. Üniversitelerde Ekim Devrimi okumaları yapacağız.

5 Ekim'de başlayacak kampanyamızı İstanbul'da bir gençlik yürüyüşüyle sonlandırmak istiyoruz. Yürüyüşün amacı, gençliğin sorunlarını sokağa taşımak ve Ekim devrimini selamlamak olacak. Diğer yandan devrimin yıl dönümü olan 7 Kasım'da Moskova'da büyük bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Dünyanın bir çok yerinden devrimciler, komünistler Moskova'da olacaklar. Biz de bir heyet oluşturup etkinliklere katılmaları amacıyla buraya göndereceğiz."

BİR DEVRİMİN KIYISINDAYIZ

"Bir devrimin kıyısındayız. Rojava devrimi bizim devrime olan inancımızı daha da perçinliyor. Ekim devrimi bize devrimin ütopik bir şey olmadığını gösterdi. Dört yıl önce başlayan Rojava devrimi de bunun ispatı oldu. Devrimler bitmiş, tükenmiş değil her koşul her dönemde kendi devrimini yaratıyor. Örneğin Ekim Devrimi olduğunda emperyalist savaşlar vardı. O dönem emperyalistler dünyayı paylaşmak için savaşa girmişlerdi. Bu gün de Ortadoğu'da vekalet savaşları sürüyor." diyen Danacı, şunları kaydetti:
"Bu savaşların arasında bir devrim kendini var etti. Halklar kendi kaderini tayin etti ve Rojava devrimini yarattı. Ekim devrimiyle Rojava'nın ortaklığı halkların eseri oluşudur. Bu yüzden Rojava yeni Ekim'lerin bir bakımıyla habercisi, gençliğin devrimle kurduğu ilişkinin en somut ifadesidir."