ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Birleşik Metal-İş: Alım gücü düşüyor

Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi'nin (BİSAM) enflasyon ve hayat pahalılığı raporunda, asgari ücretin enflasyon karşısındaki kaybına, alım gücündeki düşüşe ve gizli yoksullaşmaya dikkat çekildi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ekim 2017 Çarşamba, 14:45

İSTANBUL- Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu'nu yayınladı. Raporda, asgari ücretin enflasyon karşısındaki kaybına, alım gücündeki düşüşe ve gizli yoksullaşmaya dikkat çekildi.

Raporun sonuçlarına göre asgari ücret geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7.9 artış göstererek AGİ (Asgari Geçim İndirimi) dâhil 1404 TL seviyesinde. Buna karşın Eylül ayı enflasyon oranı resmi olarak yüzde 11.7 olarak gerçekleşti. Asgari ücret geçtiğimiz yılın aynı ayına göre enflasyon karşısında alım gücünü yüzde 3 seviyesinde kaybetti.

Asgari ücretli ürün grupları esas alındığında bir yıl öncesinin aynı ayına göre alım gücünü ette yüzde 6.4, ilaçta yüzde 4.5, temel hastane hizmetlerinde yüzde 2.5, sebzede yüzde 3.4, katı ve sıvı yağlarda yüzde 5, gerçek kirada yüzde 1.1, ekmek ve tahıllarda yüzde 1.4, süt, peynir ve yumurtada yüzde 5.3 kaybetti. Asgari ücretlilerde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre alım gücü kaybı ise bölgelere göre yüzde 2.2 ila yüzde 4.4 oranında değişiklik gösterdi.

14 yıllık dönemde gizli yoksullaşmayı en yoğun olarak yaşayanlar, işteki duruma göre yüzde 11 ile “Yevmiyeliler”, mesleğe göre yüzde 9.6 ile “Nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar”, temel gelir kaynağına göre yüzde 10.8 ile “Diğer Transferlerle Geçinenler” oldu. Enflasyon nedeniyle yaşanan gizli yoksullaşma, en yoksul yüzde 20 için yüzde 9.6 seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın en zengin yüzde 20 için gizli yoksullaşma yüzde 5 oldu.

Raporda şu değerlendirmeler yapıldı: "Enflasyondaki hareketler doğrudan doğruya alım gücüne etki eden bir role sahip. Kişinin kendi yaptığı harcama kalemlerindeki fiyat artışları (enflasyonu) ile resmi Tüketici Fiyat Endeksi arasındaki fark istatistiklere yansımayan bir yoksulluğa neden olmaktadır. Aynı zamanda sepete her yıl müdahaleye olanak tanıyan yöntem, sonuçların güvenilirliği açısından soru işaretlerine neden olmaktadır. Dar gelirli için ağırlığı son derece önemli olan kira ve gıdanın, sepetteki ağırlığının sistematik olarak azalması enflasyon verileri üzerinden yaşanan tartışmaları artırmaktadır. Ayrıca yüksek enflasyonlu günlere geri dönüş yaşandığı bu dönemde ücret kayıpları derhal giderilmelidir."