ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Akar İran'da: İşbirliğini geliştirmeliyiz

Resmi ziyaret için İran'da bulunan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, mevkidaşı Bakıri ile görüştü. İkili, basın toplantısında, askeri eğitim, ortak tatbikat ve sınır güvenliği konusunda daha fazla işbirliği yapacaklarını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ekim 2017 Pazartesi, 16:33

TAHRAN- İran'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, mevkidaşı Tümgeneral Muhammed Bakıri görüştü.

İran Genelkurmay Karargâhı'nda gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Bakıri'nin daveti üzerine Tahran'da bulunduğunu söyleyen Akar, "Türkiye ve İran yüzlerce yıllık dost ve ortak değerlere sahip iki ülke. Bu ortak değerler doğrultusunda bulunduğumuz mevcut tehditler ve risklere karşı işbirliğimizi geliştirmeliyiz" dedi.

Akar, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin yanı sıra askeri ilişkilerin de bir şekilde geliştirilmekte olduğunu söyledi. Akar, "Özellikle önümüzdeki dönemde terörle mücadele ve buna bağlı olarak hudut güvenliği konusundaki ilişkilerimizi geliştirme konusunda mutabık kalmış bulunuyoruz" diye konuştu.

İran Genelkurmay Başkanı Bakıri de iki ülke silahlı kuvvetlerinin bundan sonra askeri eğitim, ortak tatbikat ve sınır güvenliği konusunda daha fazla işbirliği yapacağını ifade etti.

Bakıri, "İki ülkeyi etkileyecek ortak tehditler ve iki ülke çevresinde cereyan eden çeşitli konuları görüştük" dedi, bunlardan birisinin de Kürdistan Federe Bölgesi'ndeki referandum olduğunu söyledi. Bakıri, "İki ülke bu konuda ortak bir tutuma sahiptir ve Irak'ın toprak bütünlüğünün savunuyor" diye konuştu.