ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Elazığ T Tipi'nde 'terör örgütü' yazılı kart dayatması

Elazığ Hapishanesi'nde tek tip elbise dayatmasının hazırlıkları yapılıyor. Tutsakların siyah ve beyaz kıyafetleri toplatıldı. Hak ihlalleri bununla sınırlı değil. Siyasi tutsaklara üzerinde "terör örgütü" yazılı kimlik kartları dayatılıyor. Çıplak aramaya direnenlere de ceza veriliyor.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ekim 2017 Pazartesi, 13:04

ELAZIĞ (Pınar Gayıp)- Hapishanelerde özellikle siyasi tutsaklara yönelik hak ihlalleri sürüyor. Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde baskılar artmış durumda.

Hükümlü bulunan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) eski Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok, sürgün sevk sırasında çıplak arama işkencesini reddettiği için 5 günlük hücre cezası aldı. Malatya E Tipi Hapishanesi'nden sürgün sevk edilen Ok, Elazığ Hapishanesi'ne girişte çıplak arama işkencesine maruz kalmış, reddettiği için de asker ve gardiyanların saldırısına uğramıştı. Ağır şekilde darp edilen Ok hakkındaki soruşturma tamamlandı. Cezası kesinleşen Ok geçen hafta 5 gün hücrede tutuldu.

Fethiye Ok'un görüşçüsü Ayfer Yılmaz, ETHA'ya yaptığı açıklamada, geçen hafta görüşe gittiğinde Ok'un cezasının kesinleştiğini söylediğini aktardı. Yılmaz, Ok'la bu hafta "kimlik" dayatması nedeniyle görüşemediklerini belirtti.

Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre, siyasi tutsaklara üzerinde "terör örgütü" yazan, kişinin isim ve soyadı ile fotoğrafının bulunduğu kartları yakalarına takmaları dayatılıyor.

Yılmaz, yaşananları şöyle anlattı: "İki haftadır tutsaklara 'kimlik' dayatıyorlarmış, 'kimlik takmazsanız görüşe çıkamazsınız' diyorlarmış. Geçen hafta Fethiye ile görüştüğümde bana bu yaşananları ve hücre cezası aldığını, 5 gün kalacağını söylemişti. Bu hafta gittiğimde ise görüşemedim, 'kimlik' dayatmasını reddetmiş."

Tutsakların "kimlik" dayatması nedeniyle avukat görüşü, telefon ve sohbet haklarından da mahrum bırakıldığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "Arkadaşların aileleri savcıyla görüşmüş. Savcı da onlara 'kimlik takmadıkları müddetçe görüşe çıkamazlar, bu haklarını kullanamazlar' demiş."

SİYAH ve BEYAZ ELBİSELER TOPLATILDI

Hapishaneye götürdüğü kıyafetlerin de alınmadığını anlatan Yılmaz, ayrıca "tek tip elbisenin hazırlığı mı?" sorusunu akıllara getiren uygulamaları anlattı: "Geçen hafta siyasi tutsakların hücrelerini basıp beyaz kıyafetleri toplanmış ondan önceki hafta da siyahları toplamışlar."