ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP yasama yılına Edirne Hapishanesi önünde başladı

HDP Meclis Grubu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu Edirne HApishanesi önünde yaptı. Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, "Bizim burada olmamız Meclis'in onurunu da savunmaktır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 01 Ekim 2017 Pazar, 16:36

EDİRNE- HDP Meclis Grubu, yeni yasama yılının başladığı 1 Ekim Pazar Günü, TBMM yerine, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutulduğu Edirne Cezaevi'nin önündeydi.

Milletvekillerinin cezaevinde hukuksuz bir şekilde tutulmasına dikkat çekmek isteyen HDP Meclis Grubu adına söz alan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, "Grup Başkanımız Edirne Hapishanesinde rehin alınmış durumda. Yasama döneminin açılışında Edirne'de olmayı anlamlı buluyoruz. Meclis'in halkların iradesini yansıtan yerler olması gerekirken AKP Saray iktidarının TBMM'yi getirdiği noktayı gözler önüne sermek, Meclis'teki antidemokratik tabloyu kamuoyunun dikkatine sunmak, toplamda 10 milletvekilinin rehin alındığı bir tabloya alışmadığımızı göstermek için buradayız" dedi.

Meclislerin halkların iradesini yansıtmak üzere oluşturulduğunu ifade eden Kemalbay, "Bazıları doğrudan demokrasiyi içerir bazıları da antidemokratik olur. Bu tablo içinde biz demokrasi açısından oldukça sorunlu bir parlamentonun bile daha da geri götürüldüğü günleri yaşıyoruz. Bu parlamentonun antidemokratik siyaseti yasaklayan tablosunu alışılacak bir tablo olmadığını söylüyoruz. Bizim burada olmamız Meclis'in onurunu da savunmaktır" diye belirtti.

Türkiye halkları 7 Haziran'da çok renkli bir seçim dönemi geçirdiğini kaydeden Kemalbay, "Partimiz parlamentoya barajları yıkarak girdi. Halkımız demokrasiyi ileriye taşıma gerekliliğini ifade etmişti. Fakat bu tablo Erdoğan iktidarı tarafından tasfiye edilmesi gereken bir tablo olarak ele alındı. Türkiye savaşın tırmandığı bir iklime doğru sürüklendi. 1 Kasım'da da antidemokratik koşullarda seçime girmemize rağmen halklarımız bize barajı aşma gücünü verdi. 15 Temmuz darbe girişimini Allahın bir lütfu olarak görüp 20 Temmuz darbesini gerçekleştirdi ve antidemokratik ikim hala devam ediyor" diye konuştu.

Parlamentoda iç tüzük değişikliklerinden KHK'lara kadar tek adam rejimi için hızlı bir düzenleme trafiği yaşandığını söyleyen Kemalbay, parlamentonun demokrasiden giderek uzaklaştığını belirtti. Yürüttükleri demokrasi mücadelesinin bir parçası olarak hapishane önünde olduklarını vurgulayan Kemalbay, "Milletvekillerimizi ve eşbaşkanlarımız da bu demokrasi mücadelesinin parçası oldukları için cezaevindeler" dedi.

TEK ADAMI MECLİS'E TAŞIDILAR

Kemalbay konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz mücadelemizi hem mecliste hem toplumun her alanında yürütmeye devam edeceğiz. Bugün Meclis bir 'tek adam meclisi' olarak açıldı. Bir tek adam konuşması ile Meclis'teki açılış gerçekleşti. Dokunulmazlıkları hukuksuzca kaldırılan milletvekillerinin rehin tutulmasına karşı elbette sesimizi çıkarmamız gerekir. AKP Genel Başkanı yerimizin Kandil olduğunu söylemiş. AKP Genel Başkanı her türlü yolu kullanarak muhalefetten kurtulmak istiyor. Biz asla asla AKP Genel Başkanının bu rüyalarının gerçekleştirmesine izin vermeyeceğiz."

"Cesaretimizle her zaman var olduk, var olmaya da devam edeceğiz" diyen Kemalbay, "Nerede var olacağımız konusunda söz söylemek hiç kimsenin haddi değil. Parlamento'da da sokakta da mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün burada Eş Genel başkanlarımızı, milletvekillerimizi, belediye eş başkanlarımızı ve binlerce partilimizi selamlamak için bulunuyoruz" diye kaydetti.

ERDOĞAN DEMİRTAŞ'TAN KORKUYOR

Erdoğan'ın HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan korktuğunu vurgulayan Kemalbay, "Duvarların ardına koyduğu Demirtaş toplumla her türlü şekilde iletişim kurmaktadır. Bizlerin yanında, omuz başında olmaya devam etmektedir. AKP Genel Başkanı korkmaya devam etsin. Bizleri asla durduramayacak. Bu mücadele mutlaka kazanıncaya kadar sürecek. Bu Türkiye halklarının barış, kardeşlik, özgürlük mücadelesidir. Kadınların mücadelesidir, emek mücadelesidir" diye belirtti.

DEMİRTAŞ VE ZEYDAN'DAN MESAJ

Hapishane önünde HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın mesajını okudu.

Demirtaş ve Zeydan'ın mesajı şöyle:
"Öncelikle Meclis grubumuza bu anlamlı duruşları ve halk iradesine yönelik sahiplenme tutumları nedeniyle teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyor, bu vesileyle bütün milletvekillerimizi, parti yönetimini ve halkımızı selamlıyoruz.

Bugün TBMM tutuklu vekillerin, daha doğrusu siyaseten rehin alınmış vekillerin, bir yıla yakındır cezaevinde tutulmalarının eksiği ve gölgesiyle açılıyor. Geçen bir yıl zarfında, Parlamentomuzun ve Parlamento Başkanının tutuklu vekiller gibi bir gündemi ele almamış olması büyük bir utanç olarak tarihe geçmiştir. Her cümlelerinde milli iradenin üstünlüğünden söz edenler, bizatihi kendileri halkın iradesini yasa dışı bir şekilde cezaevine atıp rehin almışlardır. Bizi cezaevine gönderenler savcılar ve mahkemeler değil AKP-MHP ve bir grup CHP’li milletvekilleridir. Hali hazırda hiçbir davada ne adil yargılama ne de hukukun üstünlüğü söz konusu değildir. Biz sanki yargı kararlarıyla tutuluyormuşuz gibi davrananlar sadece kendilerini kandırırlar. Bir kez daha belirtiyoruz ki biz siyasi bir kararla tutuklandık, yargı sadece bunun üsülî işlemlerini yaptı.

Ancak siyaseten HDP’ye tasfiyeyi dayatanların kendisi giderek tasfiye noktasına geldiler. Bizim binlerce arkadaşımız içeride. Milyonlarca yoldaşımız da dışarıda. Ortaya koyduğumuz direniş sayesinde HDP bu süreçten güçlenerek ve büyüyerek çıkmayı başarmıştır. Kendini güçlü gibi gösteren AKP, tam bir hezimet ve dağılma sürecine girmiştir. AKP’nin yaşadığı metal yorgunluğu değil metan zehirlenmesidir. Bunun da esas nedeni siyasetlerinin tam bir çöplüğe dönüşmüş olasıdır.

Bugün bizlerle dayanışmak ve gasp edilen parlamento iradesine dikkat çekmek için Edirne Cezaevine gelmek isteyen HDP grubuna Valilikçe konulan yasak hukuksuzdur, gayri meşrudur. Yine de her şeye rağmen, siyasetin TBMM Genel Kurulundan ibaret olmadığını göstererek Edirne’ye kadar gelen bütün arkadaşlarımıza bu anlamlı duruşlarından dolayı tekrardan teşekkür ediyor, hepinize selam ve sevgilerimizi, başarı dileklerimizi iletiyoruz."