ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Uskumruköy'de ağaç katliamı protesto edildi

Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması, İBB tarafından Sarıyer Uskumruköy kavşağında yol yapımı gerekçesiyle çok sayıda ağacın kesilmesini protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 30 Eylül 2017 Cumartesi, 17:15

İSTANBUL- Kuzey Ormanları Savunması (KOS) ve Sarıyer Kent Dayanışması, Uskumruköy kavşağında buluşarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ağaç kesimlerini protesto etti.

"İstanbul'u büyütme, ormanları yok etme" pankartı açılan eylemde, "İBB elini Sarıyer'den çek", "Çocuklar dikiyor, İBB kesiyor" dövizleri taşındı.

'HEPSİ GİDECEK, BU ORMANLAR KALACAK'

Eylemde söz alan KOS üyesi Rüya Kurtuluş, alanın Sarıyer Belediyesi tarafından çocuklarla birlikte dikildiğini hatırlatarak, 24 metre genişliğinde ve 2 km uzunluğunda bir yol için bu kadar geniş alanın kesildiğini söyledi. Kuzey Ormanları'nda yeteri kadar yapılaşma tehdidinin zaten var olduğunu ifade eden Kurtuluş, "Biz Gezi'de ağaçlara sarılırken Kadir Topbaş ve şürekası Garipçe'de köprü açıyorlardı. Hüseyin Avni Mutlu, Hüseyin Çapkın, Kadir Topbaş hepsi gitti. En başından en sonuna kadar hepsi gidecek. Ama bu ormanlar burada kalacak" dedi. Kurtuluş, son olarak yeni İBB Başkanı Mevlüt Uysal'a "Aynı kafadan giderseniz o koltukta rahat oturamazsınız" diye seslendi.

'BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM'

Ardından söz alan Halkevleri İstanbul Temsilcisi Hasan Pulat ise çevrede yaşayan insanların gözünün önünde ağaçların kesilmesine seyirci kalmamaları gerektiğini belirterek, ileride Sarıyer'de nefessiz kalmamak için, kalan ormanları korumak için birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.