ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Meclis açılışında Edirne Hapishanesi önünde olacak

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Meclis'in açılış törenlere katılmayacaklarını belirterek, 1 Ekim'de grup olarak Edirne Cezaevi önünde olacaklarını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 28 Eylül 2017 Perşembe, 12:42

ANKARA- HDP Sözcüsü Osman Baydemir, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 2 gün boyunca süren HDP Meclis Grubu, Merkez Yürütme Kurulu ve Eşbaşkanlık Kurulu toplantılarında alınan kararlara ilişkin bilgi veren Baydemir, HDP milletvekillerinin yeni yasama yılı açılışında parlamentoda değil Edirne F Tipi Hapishanesi önünde olacaklarını duyurdu.

Baydemir, "Yargı milletin iradesinin adeta yok edilmesinin, tasfiye edilmesinin aracı haline dönüştürülmüş durumda. Nasıl ki adli yılın açılışında HDP törenlere gitmektense, onu meşrulaştırmaktansa AYM önünde Vicdan ve Adalet Nöbeti başlattı, TBMM yeni yasama yılı başladığında da orada değil, Edirne Cezaevi önünde olacaktır" dedi.

Parlamentoya yönelik 4 Kasım darbesine dikkat çekmek için, bu hukuksuzluğun üstünün örtülmesinin figüranı olmamak için törenlere katılmayacaklarını belirten Böydemir, "OHAL'in ortadan kaldırılması konusunda, barışın hakim olması konusunda etkin çabamızı sürdürmeye devam edeceğiz" diye kaydetti.

GÜNEY KÜRDİSTAN HALKININ İRADESİ TANINMALIDIR

Güney Kürdistan'da gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuna da değinen Baydemir, "Referandumun şeffaf bir şekilde gerçekleşmiş olması ve halkın iradesinin tecelli etmiş olmasını selamlıyoruz. Referandumun demokratik bir ortamda gerçekleşmiş olması Ortadoğu'da demokrasinin gelişmesine de ilham kaynağı olmuştur. Olması gereken Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Bağdat Yönetimi arasında sorunların diyalog yöntemi ile çözülmesi konusunda ön açıcı olmaktır ve halkın iradesinin tanınmasıdır" dedi.