ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan'a göre her şey petrol: Petrolün var otur oturduğun yerde

Savaş ve ekonomik ambargo tehditlere rağmen referandumu engelleyemeyen Erdoğan, kibirle konuşmaya devam ediyor. Referanduma katılım ve çıkan yüzde 92'lik "evet" oranını da küçümseyerek itibarsızlaştırmaya çalışan Erdoğan, "Petrolün var otur oturduğun yerde" diye konuştu.

Etkin Haber Ajansı / 28 Eylül 2017 Perşembe, 14:28

ANKARA - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, savaş ve ekonomik yaptırım tehditlerine rağmen bağımsızlık referandumunu gerçekleştiren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Barzani'ye vermeye devam ediyor. Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmada, Barzani'ye "Petrolün var, otur oturduğun yerde" dedi.

Mesut Barzani'yi küçümseyerek kibirle konuşan Erdoğan, "Kuzey Irak'ta ortaya çıkan son durum üstesinden gelemeyeceğimiz bir mesele değildir. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi anlamsız bir şekilde başlattığı bağımsızlık girişimiyle adeta kendini ateşin ortasına atmış bulunuyor. Kim senin bağımsızlığını kabul ediyor? Kosova şu ana kadar daha 114 ülke bağımsızlığını kabul ediyor? Yüzde 92 falan da kabul görmüş. Yüzde 72 katılım varmış. Biz bunları çok gördük. Otur oturduğun yerde. Para pul her şey var. Petrolün var. Rahat dur. Bağımsız devlet olacakmış. 350 kilometre sınırın var bizimle bunu konuştun mu? İran'la konuştun mu? Yok" diye konuştu.

Referandum kararını bölgede yakılan ateş olarak yorumlayan Erdoğan, "Bölgemizde yakılan her ateş gibi inşallah bu da bizi teğet geçer ama birilerinin canını fena halde yakar" sözleriye tehditlerini sürdürdü.

ERDOĞAN: BAĞIMSIZLIK İRADESİ İÇİN FİTNE

Erdoğan şöyle devam etti: "Bugün sırf kendi çıkarları için kullanacak araç arayanlara gönüllü asker yazılanlar, yarın her şey normale döndüğünde, kapı komşularının, kardeşlerinin, kaderdaşlarının yüzüne bakamayacaklardır. Atılan bu adım, dün bölgedeki kötülüklerin sembolü haline gelmiş olanlara dahi rahmet okutacak vahamette gelişmelerin önünü açma faaliyetlerinin potansiyelini taşımaktadır. Suriye'de yakılan ateşin nasıl ülkemize sıçramasına izin vermediysek, Irak'ta teşebbüs edilen bu fitneyi de inşallah durduracağız. Yeni Lawrence'lar bu defa başarılı olamayacaklardır, bunu bilmenizi istiyorum."

'KÜRT PETROLÜNÜN PARALARI NEREYE GİTTİ?'

Erdoğan referandum öncesinde Kürdistan petrolünün taşındığı Ceyhan boru hattını hatırlatarak, "Vana bizde" sözleriyle tehdit etmişti. Kürdistan'ın petrolüne ve Güney Kürdistan'ın gelirine gözünü diken Erdoğan'a yanıtı Rudaw'ın yazarlarından Rebwar Kerim Weli vermiş, "'Vanayı kapatmakla' tehdit ediyorsunuz? Bağdat'ın itirazlarına rağmen Kürt petrolü Ceyhan'a gönderilir ve oradan gemilerle -kimindi o gemiler?- Meksika körfezine kadar dolaşırken neden kapatmadınız vanayı? Sattığınız Kürt petrolünün paraları nereye gitti?" diye yazmıştı.