ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gelir adaletsizliği derinleştirken hükümetten yeni zam ve vergiler

Hükümet iğneden ipliğe zam yaptı, bazı ürünlerdeki vergilerde artırıldı.

Etkin Haber Ajansı / 27 Eylül 2017 Çarşamba, 17:46

ANKARA- Türkiye'de gelir dağılımındaki adaletsizlik daha da büyürken, hükümetten yeni zam ve vergi açıklaması geldi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni vergiler ve vergi zamlarına ilişkin açıklamada bulundu. Ağbal'ın açıklamalarına göre, 1 Ocak 2018’den itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde sistem değişiyor. 1.6 motor olan orta üst sınıf bir otomobilin MTV’si 1.000 TL’den 1.400 TL’ye çıkacak. MTV'de 2018 yılında yüzde 40 zam yapılacak.

Şans oyunlarında ikramiye kazanan talihlilerden alınan vergi yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkacak. Kurumlar Vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkacak. Kira gelirinde götürü gider oranı yüzde 25'ten yüzde 15'e düşürülecek. Sigara kağıdından özel tüketim vergisi alınacak. Enerji içecekleri vergi kapsamına alındı.

TÜİK'in açıkladığı gelir dağılımı araştırmasının sonuçları ise gelir dağılımındaki adaletsizliği gözler önüne serdi. Buna göre, en zengin yüzde 5 ile en yoksul yüzde 5 arasındaki gelir farkı 22 kat. Açlık sınırı altındaki nüfus yüzde 20. Yoksulluk sınırı altındaki nüfus ise yüzde 80.