ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

EMEP: Kürt halkının iradesine saygı duyulmalıdır

EMEP, "Sandıkta bağımsızlık için oy kullanan Kürt halkının iradesine saygı duyulmalıdır" açıklaması yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 26 Eylül 2017 Salı, 12:32

HABER MERKEZİ- Bağımsızlık referandumunu değerlendiren EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, oylarını bağımsızlık yönünde kullanan Kürt halkının Ortadoğu'daki dengeleri değiştirecek bir girişimde bulunduğunu belirtti.

Gürkan, yaptığı yazılı açıklamada, "Kürt yurttaşların haklarını tanıyan bir kurumlaşmadan uzak duran; onların eşit ve özgür olarak birlikte yaşama taleplerini bastıran, giderek Kürt sorunu yoktur noktasına kadar gelen siyasi iktidar için referandum da bir iç sorun olarak ele alınmış; iç politikanın uzantısı olarak görülmüştür. Şimdi de Kürt tercihi müdahale tehdidiyle kuşatılmaya, bölgenin diğer devletleriyle ortak harekatlar düzenlenerek cezalandırılmaya çalışılmaktadır" dedi.

Meclisten geçen savaş tezkeresiyle ilgili, bölgenin daha da karışmasından hükümetin yarar umduğu yorumunu yapan Gürkan, açıklamasında, "Bu tezkere oylanırken hiçbir tereddüt göstermeyerek evet diyen ana muhalefet partisi de bir kıvılcımın yol açacağı muhtemel bir savaştan sorumlu olacaktır" dedi. Gürkan açıklamasında, "Bugün referandum sürecini ve sonuçlarını bir beka kaygısını kışkırtacak biçimde ele alanlar sadece bağımsızlık diyen Kürtler'in değil, Türkiye'de yaşayan her ulus ve milliyetten halkın da demokrasi ve barış taleplerini, kardeşçe birlikte yaşama arzusunu hiçe sayıyor demektir" ifadelerine yer verdi.