ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Enerji Çalıştayı: Doğal sistemler koşulsuz korunmalı

Dersim'de düzenlenen 1. Enerji Çalıştayı'nda doğal sistemlerin koşulsuz bir şekilde korunması gerektiği belirtildi.

Etkin Haber Ajansı / 20 Eylül 2017 Çarşamba, 15:27

DERSİM- Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Dersim'de düzenlediği 1. Enerji Çalıştayı sona erdi. Çalıştaya HDP ve DBP MYK üyeleri, PM üyeleri, il yöneticileri, HDP milletvekilleri, sendika yöneticileri, birçok bölgeden ekoloji hareketleri temsilcileri ile Dersim halkı katıldı.

Çalıştay 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleşti. Çalıştayda, enerji politikaları, radikal demokrasi ve enerji, enerji kimin için gerekli, enerji politikalarının doğaya ve yaşama etkileri, Nükleer-Termik-GES- RES-JES-HES tipi enerjilerin yarattığı etkiler, suyun ticarileştirilmesi, enerji iş kolunda emek sömürüsü, bütünleşik havza planları nedir, madenler, komünal enerji gibi başlıklar ele alındı.

'KAPİTALİZM ÖLÜM VE YIKIM DEMEKTİR'

AKP hükümetinin enerji politikalarının tartışıldığı çalıştayda söz alan HDP MYK Üyesi Beyza Üstün şöyle konuştu: "Ekoloji bir politikadır, üç ağacı konuşmak değildir. Ekoloji ve sermaye bir dilemma. Birbiri arasında uzlaşmaz ciddi çelişkiler var. Bugün yaşadığımız süreçlerin içinde çözüm ararsak bilelim ki kapitalizme hizmet ediyoruz demektir. Kürdistan'da yanan 6800 hektarlık alan kendini yeniler ama yanma süresi ile kendini yenilenme süresi arasındaki fark korkunçtur. Bazılarında geri dönüş olmayacak. Kapitalizm ölüm ve yıkım demektir. Doğal sistemler koşulsuz korunmalıdır."

'DÜNYADAKİ SAVAŞLARIN TEMELİNDE ENERJİ VAR'

HDP Dersim Milletvekili Erdal Ataş ise "Dünyadaki savaşların temelinde enerji var. Dersim coğrafyasında, enerji ile bir kesim zenginleşirken, toplumsal muhalefetin güçlü olduğu yerleri barajlarla boşaltarak iktidarını sağlamlaştırmak istiyorlar" ifadelerini kullandı.

'COĞRAFYAMIZI TERK ETMEYECEĞİZ'

"Faşist güruhun Ankara'da Hatun Anamıza yaptığı muamele, vicdanı taşlaşmış olanları bile ürpertti" diyen Dersim Milletvekili Alican Önlü, faşizmin gücünü aldığı yerin belli olduğuna dikkat çekti. Önlü, "Dersim için su fiziki ihtiyacın dışında kutsaldır. Onu hapsetmek, satmak Dersimin manevi değerini satmaktır. Coğrafyamızı terk etmeyeceğiz, kutsallarımıza. Sularımıza, sahip çıkacağız" dedi.

'SAYIN ÖCALAN'IN TEZLERİ DEVRİMCİ BİR OKUMAYA TABİ TUTULMALI'

Gramsci'den Öcalan'a tezlerin antikapitalist olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli bu tezlerin ortak noktasının kadın ve ekoloji olduğunu dile getirdi. Tezlerin pratik hayattaki göstergesinin Rojava olduğunu vurgulayan Temelli, "Sayın Öcalan'ın tezlerinde siyasetin estetiğini değiştirmeye yönelik bir hamle görüyoruz. Siyasetin estetiği geçmişe göre daha anarşizan. Radikal demokrasi sorusuna yanıt vermeliyiz. Radikal demokrasi konusunda Avrupa'da savunulan ile bizimki arasında bir fark var. Sayın Öcalan'ın tezleri devrimci bir okumaya tabi tutulmalı. Ortak zenginlik kavramı üretilmeye muhtaç" diye konuştu.