ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Contemporary İstanbul'da İranlı kadın sanatçıya sansür

Contemporary İstanbul bu yıl da sansürle gündeme geldi. İranlı sanatçı Niloufer Banisadr'ın çalışması, provokatif ögeler barındırdığı gerekçesiyle sergiden kaldırıldı.

Etkin Haber Ajansı / 15 Eylül 2017 Cuma, 11:46

İSTANBUL- İranlı kadın sanatçı Niloufer Banisadr'ın çalışması Contemporary İstanbul çağdaş sanat fuarındaki sergiden kaldırıldı.

Banisadr'ın başörtülü ve sırt/karın bölgeleri açık görselleri ile Atatürk fotoğraflarını yan yana kullandığı eseri provakatif bulundu. Fuar yetkililerinin, söz konusu işi kaldırması yönünde kendisine baskı yaptığını aktaran Banisadr, "Onlara katılmıyorum. Bana göre işim hiç tahrik edici bir iş değil. Güzel ve olumlu" dedi.

Geçen yıl fuarın açılış etkinliğinde, ressam Ali Elmacı'nın çalışması saldırıya uğramıştı. 2. Abdülhamid'in yüzünü kadın bedeni formundaki bir heykele resmetmesine tepki gösteren bir grup, sanatçının İsabel Croxatto Galerisinde bulunan heykeline saldırıda bulunmuştu. Tekrar böyle bir saldırının yaşanmasını istemediklerini ifade eden fuar yönetimi İranlı sanatçıyı bu yönde uyararak çalışmayı kaldırttı.