ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'ısrarın bedeli olur' tehdidi

Dışişleri Bakanlığı, Federe Kürdistan Bölgesi'nde 25 Eylül'de yapılacak referandumda ısrar edilmesi durumunda bedeli olacağını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 14 Eylül 2017 Perşembe, 10:29

HABER MERKEZİ - Dıişleri Bakanlığı, Irak Federe Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığı için 25 Eylül'de yapılacak olan referanduma ilişkin açıklama yaptı.

Mesut Barzani yönetimindeki Federe Kürdistan Bölgesi'nin referandum kararını 'giderek duygusal bir hal' olarak tanımlayan Dışişleri Bakanlığı, "Ülkemizin ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumunu ve giderek duygusal bir hal alan açıklamalarını endişe verici buluyoruz. IKBY'nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor; bu itibarla, IKBY'yi bir an önce aklıselim ile davranmaya ve söz konusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz" dedi.

Bakanlık Irak Parlamentosu'nun referandum karşıtı kararını 'memnuniyet verici' sözleriyle değerlendirdi.

Irak Parlamentosu 12 Eylül'de yaptığı oturumda, referandumla ilgili "önlem alınması" kararı almış, "Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması için" Başbakan Haydar El Ebadî'yi yetkilendirmişti. Parlamentonun kararına Kürt parlamenterler genel kurulu terkederek tepki göstermişti.

KÜRDİSTAN PARLAMENTOSU TOPLANTISI ERTELENDİ

Öte yandan KDP tarafından engellendiği için iki yıldır çalışmayan Kürt Parlamentosu'nun bugün yapacağı toplantısının ertelendiği açıklandı. Bağımsızlık gündemiyle bir araya gelecek vekillerin referandumla ilgili düzenlemeler yapması bekleniyordu. Ertelemenin Goran Hareketi'nin talebiyle yapıldığı ileri sürülürken, toplantının yarın saat 19.00'da gerçekleştirileceği duyuruldu.

Meclis Başkan Yardımcısı Cafer Iminiki, ertelemenin prosedürden kaynaklandığını, toplantı çağrıısının üzerinden 48 saat geçmesi gerektiği için erteleme yoluna gittiklerini savundu.