ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ODTÜ mezunları 16 Eylül'de toplanıyor

ODTÜ Mezunları Derneği, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ODTÜ ormanında yol çalışması başlatmasına ilişkin yaptığı açıklamada, tüm ODTÜ mezunlarına 'mümkünse işlerini de erteleyerek' 16 Eylül'de yapılacak foruma katılmaları istendi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Eylül 2017 Perşembe, 12:47

ANKARA- ODTÜ Mezunları Derneği, geçtiğimiz günlerde binlerce ağacın kesilerek kampüste yol çalışması başlatmasına karşı açıklama yaptı.

Tüm ODTÜ mezunlarına bir araya gelme çağrısında bulunulan açıklamada, "9 Eylül akşam saatlerinde ODTÜ A7 kapısından koluk kuvvetleri ve TOMA'lar eşliğinde kampüsümüze giren dozerlerle bir gece içinde 4,5 km'lik bir orman şeridi sayısı 12 bini aştığı tahmin edilen ağaç ok edildi, ağaçlar kamyonlarla bilinmeyen bir yere taşındı" denildi.

Kamuoyuna yansıtılandan çok daha vahim bir tablonun olduğuna dikkat çekilen açıklamada, yol için ormanda açılan genişliğin ODTÜ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi protokol koşullarından çok daha geniş olduğu kaydedildi. ODTÜ ormanlarına yapılan saldırının sadece özerk ve demokratik üniversite mücadelesine değil, tüm Ankara'ya ve ülkenin değerlerine yapıldığı ifade edilen açıklamada, ağaçlar katledilerek yapılan yolun Bilkent Şehir Hastanesi ulaşımına doğrudan bir katkı olmadığını ve yeni rant alanlarına çıktığı belirtildi.

Açıklamada, yılda 340,6 milyon TL kira ödeneceği bilinen şehir hastanesinin kamuya yararının da hala tartışmalı olduğu ifade edildi.

'MÜMKÜNSE İŞİNİZİ ERTELEYİN'

Açıklamada, "Bu süreç bitmedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada 'işirliğinin artacağı ve Eymir'in reaksiyonu için birlikte çalışılacağına' dair ifadeler yer almaktadır. Bu sürecin varacağı nokta bizim ne kadar bir arada durabiliğimize, bugünden neleri örgütleyebileceğimize bağlıdır. Tüm ODTÜ mezunlarını, hepimizi derinden üzen ve ilgilendiren bu acil gündemi konuşmak üzere 16 Eylül 2017 Cumartesi günü, mümkünse işlerinizi ertelemeye ve saat 14.00'de derneğimiz Vişnelik Tesisleri'nde yapılacak olan Mezun Forumumuza katılmaya davet ediyoruz" denildi.