ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Murad Mıhçı: Anadolu kefensiz Ermenilerin mezarlığıdır

HDP MYK üyesi Murad Mıhçı, Hatun Tuğluk'un cenazesine yapılan saldırıyla ilgili, "Anadolu'nun her köşesinde kefensiz Ermeniler yatıyor" dedi. Saldırının planlı olduğunu söyleyen Mıhçı, "Üzgünüz tabii ki, ama yılmayacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Eylül 2017 Perşembe, 11:57

İSTANBUL - Tutuklu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesi faşistlerin saldırısı nedeniyle vasiyet ettiği Ankara İncek mezarlığına defnedilmedi. Irkçı faşistler saldırı sırasında "Burası Ermeni mezarlığı değil" nefret söyleminde bulundu.

HDP'nin MYK Üyesi Murad Mıhçı, Anadolu'nun her köşesinde kefensiz yatan Ermeniler olduğunu söyledi, "1915'ten bu yana Anadolu'nun birçok mezarlığında adı sanı belli olmayan Ermenilerin yattığını biliyoruz" dedi.

ETHA'ya konuşan Murad Mıhçı, Hatun Tuğluk'un cenazesine yapılan saldırının, tüm ötekilere yönelik bir nefret saldırısı olduğuna dikkat çekti. Nefret saldırısının, Ermeni, Alevi, Kürt halklarına yapılan yönelik sistemin genel bakış açısının yansıması olduğunu belirten Mıhçı, yakın zamanda yaşanan mezar saldırılarını hatırlattı.

'ÖTEKİLERİN TOPRAĞIN ALTINA GÖMÜLMEME RİSKİ VAR'

HDP MYK Üyesi Mıhçı şöyle devam etti: "Van Edremit'te Ermeni mezarının talanı, yapılan saldırı, yine bizzat kendimin şahit olduğu Ankara Sincan'da Ermeni mezarlığının talanı. Hrant Dink'in bir sözü var 'biz Ermenilerin bu topraklarda gözümüz var. Bu toprakları alıp gitmek için değil. Bu toprakların gelip dibine gömülmek için'. İşte Mezapotamya halklarının toprağın altına dahi gömülmeme riski olduğunu biliyoruz. Bu nefret söylemi haline dönüştü. Toplulumuzda, aydın insanlarda tedirginlik hali oluşturuyor. Üzgünüz tabii ki, ama yılmayacağız. Bu zihniyet sistemin yarattığı politik alt yapı olduğunu hepimiz biliyoruz. 6-7 Eylül 1955'in kalıntılarıdır bunlar. Bir kaç gün önce anmalar yaptık, sohbetler yaptık, yazılar yazdık. Orada yaşanmış şeylerin bir göstergesi bunlar."

'OLAYI KAPATMA PEŞİNDELER'

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın saldırıyı kınama sözlerini ise Mıhçı, "İnsanların vicdani tepkilerine ilişkin bir yanıttır. Saldırının planlı olduğu çok net. Devlet güçleri en küçük bir sivil toplumun eylemine duyum alıp geliyorlar. Gruba müdahale edilmemesi, mezarlığı dahi korumamaları da zihniyetin göstergesi. Valiliğin açıklaması var. Küçük çaplı bir olay gibi gösteriyor. Olayı kapatma çabalarındalar her zamanki gibi" şeklinde değerlendirdi.