ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kılıçdaroğlu: Cenazeye saldırı insanlık dışıdır, insanlığımızı kaybediyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatun Tuğluk'un cenazesine faşist bir grubun saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada "İnsanlık dışı. İnsanlığımızı kaybediyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Eylül 2017 Perşembe, 11:43

BALIKESİR- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un vefat eden annesi Hatun Tuğluk'un Ankara İncek'teki cenaze töreninde yapılan ırkçı saldırı sonucu defnedildiği mezardan çıkarılmasıyla sonuçlanan olaya ilişkin "İnsanlık dışı. İnsanlığımızı kaybediyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu, olayın sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi ve "Sorumlu hükümet, çünkü devleti kin ve düşmanlıkla yönetiyorlar" ifadesini kullandı.

Cumhuriyet'in haberine göre; Kılıçdaroğlu, "Bu yapılan insanlıkdışıdır. En büyük tepkiyi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın vermesi lazım. Başbakanın Cumhurbaşkanın çıkıp 'bu yapılan insanlık dışıdır' demesi lazım. Defnedilen bir kişinin defnedildiği yerden tepkiler üzerine alınıp başka bir yere götürülmesi olayının bir başka örneğine tarihte ne tanık olduk ne duyduk" diye konuştu

Kılıçdaroğlu, "toplumun bu kadar korkunç bir hale nasıl geldiği" sorusuna ise "Bunun sorumlusu hükümet. Toplumu bu noktaya kim taşıyor, ülkeyi yönetenler laf ettiler mi. yanlıştır dediler mi, kutulaştırma açısından yapmayın etmeyin dediler mi?" diye yaıt verdi.

Kılıçdaroğlu, Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada olayın "sataşma" diye nitelenmesini "Valilik hükümetin talimatı üzerine açıklama yapan bir makam. Valiliğe şöyle bir açıklama yapın demişler. Olayın kamuoyunun belleğinde biraz sıradan rutin biçimde yer alması için yaptırmışlar" şeklinde yorumladı.