ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Hatun Tuğluk'un cenazesine saldırının sorumlusu AKP'dir

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesinin defin işleminden sonra Ankara İncek Mezarlığı'nda meydana gelen ırkçı saldırıya ilişkin açıklama yapan HDP MYK, ırkçı saldırının sorumlusunun AKP/Saray iktidarının olduğunu söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Eylül 2017 Perşembe, 07:46

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesinin defin işleminden sonra Ankara İncek Mezarlığı'nda meydana gelen ırkçı saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Irkçı grubun, 'Cenazeyi buraya gömdürmeyiz' diyerek saldırdığı belirtilen açıklamada, cenazenin defnedildiği mezardan çıkarılarak tekrar morga götürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, "Toplumun her hücresine düşmanlık tohumları serpen, ağzını her açtığında toplumda kutuplaşmayı derinleştiren, halkları birbirine düşürmek için elinden geleni yapan iktidar bu yaşananların tek siyasi sorumlusudur" denildi.

Düşmanlık ekenin barbarlık biçeceğini vurgulayan HDP, bu gerçeğin İncek Mezarlığı'nda ortaya çıktığını kaydetti. HDP, "İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Başbakan ve nihayetinde AKP Genel Başkanı, kendilerine biat eden bütün kurumlar ve mensupları ile birlikte bu utanç durumunun müsebbibidir, yaratıcısıdır, sahibidir" diye belirtti.

HDP açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
"Acımız büyük. Karşımızda duran ve insani hiçbir değere sahip olmayan bu barbarlar güruhunu ve onların başındaki siyasi iradeyi gördükçe kararlılığımızı da büyütüyoruz. Bu yaşananları ve buna sebep olanları en sert biçimde kınıyor ve protesto ediyoruz."