ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nuriye ve Semih mahkemeye getirilmiyor

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklu olarak yargılandıkları davanın ilk duruşmasına jandarmanın mahkemeye "Yeterli personelim yok, duruşmaya getirirsek kaçıracaklar" gerekçesini üzerine getirilmeyecek.

Etkin Haber Ajansı / 14 Eylül 2017 Perşembe, 09:47

ANKARA- KHK ile ihraç edilen ve işlerine iade için 190 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklu olarak yargılandıkları davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

KHK ile ihraç edildikten sonra Ankara'da İnsan Hakları Anıtı önünde sürdürdükleri eylemleri açlık grevine dönüştüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın duruşması bugün saat 13.30'da Ankara Adliyesi'nde görülecek. Ancak Gülmen ve Özakça'nın katılmak istemelerine karşın bugünkü duruşmaya getirilmeyecek.

Kararın, jandarmanın dün akşam mahkemeye başvurusu üzerine alındığı öğrenildi. Jandarma, "Yeterli personelim yok, duruşmaya getirirsek kaçıracaklar" diyerek 190 gündür açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'yı ilk duruşmalarına getirmek istemedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı bilgilendirmede "Nuriye ve Semih'in savunma hakkı, gayri ciddi gerekçeler öne sürülerek gasp edilmek isteniyor" dedi.

Davaya iki gün kala tüm avukatları gözaltına alınan Nuriye ve Semih'in mahkemeye getirilmesinin nasıl engellendiğini Yarkadaş şöyle anlattı:
"Nuriye ile Semih, bugün hakim önüne çıkacak ve asılsız suçlamaları çürütecekti. Ancak; her iki ismin savunma hakkı engelleniyor. Savunma hakkına yönelik engellerden biri; on sekiz avukatın gözaltına alınmasıydı. Bu aynı zamanda mahkeme heyetine de örtülü gözdağıydı. On sekiz avukatın duruşmaya iki gün kala gözaltına alınması üzerinden, ilgili tüm kurumlara açık-örtülü mesaj verildi ve çerçeve çizildi.

Bu mesaj yerine ulaşmış olacak ki; etkisi ilk olarak kendisini Nuriye ve Semih'i mahkemeye getirecek olan jandarmada gösterdi.

Ankara Jandarma Komutanlığı, mahkemeye 'Yeterli personelim yok' gerekçesini gösterdi ve Nuriye ile Semih'i duruşmaya getiremeyeceğini bildirdi. Jandarma Komutanlığı, aynı yazıda, 'Nuriye ve Semih'in kaçırılabileceği'ni de öne sürdü. Yazıda provokasyon ihtimalinden vs söz edildi. Mahkeme heyeti şimdi ne yapacağını düşünüyor. Çünkü; oturumun açılabilmesi için, tutukluların salonda olması gerekiyor. Nuriye ve Semih, duruşmaya getirilmezse yargılama da başlayamayacak.

Böylece iki öğretim üyesinin savunma / aklanma hakkı gasp edilecek! Belli ki; İki emekçinin 'lekelenmeme hakkı'nın gaspı yetmedi AKP iktidarına… Avukatları önceki gün gözaltına alındı! Şimdi ise hiçbir inandırıcılığı olmayan 10- gerekçelerin arkasına sığınılıyor ve savunma hakkı gasp ediliyor.

Nuriye ve Semih'in 'terörist' olduğunu iddia eden AKP; çağrım size:Madem Nuriye ve Semih'i suçluyorsunuz; o halde yargılanmalarını neden engelletiyorsunuz! Bir deliliniz varsa, gösterin bunu mahkemede! Yoksa elinizde hiçbir delil olmadığı İçin mi 'Personel yok, kaçıracaklar' gibi gayri ciddi gerekçelerin arkasına sığınıyorsunuz? İradesini teslim alamadığınız bu iki emekçinin savunma hakkını gasp ederek gerçekleri ne zamana kadar saklayabileceğinizi düşünüyorsunuz! Aylardan bu yana suçladığınız iki emekçiyi mahkemeye çıkarmaktan bile korkuyorsunuz. Çünkü yalanlarınızın çöpe atılacağını görüyorsunuz!

Bir sözüm de mahkeme heyetine: Duruşmayı cezaevinde yapmak gibi hukuk dışı yöntem arayışına girmeyin! Bu duruşma cezaevinde değil; halkın gözlerinin önünde gerçekleşmelidir. Jandarmanın Nuriye ile Semih'i salona getirmesini sağlayın ve adil bir karar verin! Adalet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı, gayri ciddi tüm gerekçeleri ortadan kaldırmalı ve adil yargılanmanın koşullarını sağlamalıdır."