ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara Valiliği'nden şaşırtmayan açıklama: Sataşma girişimi

Ankara Valiliği şaşırtmadı, Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine yapılan saldırıya ilişkin "sataşma girişimi" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Eylül 2017 Perşembe, 10:00

ANKARA - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un, annesi Hatun Tuğluk'un Ankara Batıkent'teki cenazesine katılanlara yönelik gerçekleştirilen saldırıya ilişkin, Ankara Valiliği'nden açıklama yapıldı.

Olayı "sataşma girişimi" olarak niteleyen Valilik, "13/9/2017 tarihinde vefat eden eski Milletvekili Aysel Tuğluk’un annesi, merhume Hatun Tuğluk’un, İncek Mahallesi Mezarlığına defninde, 20-25 kişilik bir grubun sataşma girişimi meydana gelmiştir" dedi.

Valiliğin açıklamasında "Güvenlik güçleri olaya hemen müdahale ederek gerekli güvenlik tedbirlerini almış ve bu grubu mezarlık alanının dışına çıkarmıştır" ifadelerini kullansa da HDP'lilerin polisin 45 dakika sonra müdahalede bulunduğunu açıklamıştı.

Açıklamada dikkat çeken bir başka ifade ise, 'defin işlemlerinden vazgeçenlerin Tuğluk ailesi olduğu'. Valiliklik, "Güvenlik güçleri olaya hemen müdahale ederek gerekli güvenlik tedbirlerini almış ve bu grubu mezarlık alanının dışına çıkarmıştır. Bu olaydan sonra cenaze sahipleri merhume Hatun Tuğluk’un İncek Mahallesi Mezarlığına defninden vazgeçmişlerdir."

Saldırı olduktan, defnedilmiş cenaze mezardan çıkarıldıktan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun mezarlığa geldiği belirtilen açıklamada, "İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile birlikte derhal mezarlık alanına intikal edilmiş ve alınan tedbirler gözden geçirilmiştir. Mezarlık alanında bulunan Milletvekilleri ve merhumenin ailesi ve yakınları ile görüşülüp, cenazenin defni konusunda ailenin alacağı kararın, uygulanması için her türlü tedbirinin alınacağı hususu kendilerine ifade edilmiştir" denildi.

Valilik, polisin hiç kimseyi gözaltına almadığı saldırıyla ilgili işlem başlatacağını belirtti.