ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yasemin Çakal'dan Nevin için dayanışma çağrısı

Kendisine sistematik şiddet uygulayan eşini özsavunma hakkını kullanarak öldüren Yasemin Çakal, yarın görülecek Nevin Yıldırım davasına çağrı yaptı. Hayatları için özsavunma hakkını kullandıklarının altını çizen Çakal, "Adaletin yerini bulması için Nevin'in yanında olalım. Kadın dayanışmasını gösterelim" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 11:27

HABER MERKEZİ- Kendisine tecavüz eden adamı özsavunma hakkını kullanarak öldüren Nevin Yıldırım'ın yarın saat 10.00'da Yargıtay duruşması yapılacak. Yargıtay Dairesi, müebbet hapis cezasına çarptırılan Nevin'le ilgili karar verecek.

Nevin kendisine tecavüz eden ve yaşadığı köyde "adını çıkarmakla" tehdit ederek bu tecavüzü sistematik hale getiren Nurettin Gider'i 28 Ağustos 2012 tarihinde öldürdü. Nevin, Gider'in kafasını kesip bir çuvala koydu ve köy meydanına getirerek, şöyle haykırdı: "İşte namusuma uzananın kellesi, benim arkamdan konuşmayın!"

Kadınlar her gün tacize-tecavüze maruz bırakılırken, erkek yargı sistemi kadın beyanını esas almayarak adeta tecavüze uğradığı için kadınları suçluyor. Kadın katillerine mahkemede kravat taktığı ya da mahkeme başkanına "saygılı" davrandığı için "iyi hal" indirimleri uygularken, erkeğe tepki gösteren ya da özsavunma hakkını kullanan kadınlar işkenceye boyun eğmedikleri için "suç"lanıyor.

Erkek yargının görmezden geldiği kadınlardan biri de Nevin oldu. Nevin'in beyanını esas almayan mahkeme, ne iyi hal ne de tahrik indirimi uyguladı. 2015 yılında müebbet hapis cezasına çarptırılan Nevin için dava temyiz sürecinde.

Yargıtay Dairesi, yarın Nevin'le ilgili dosyayı inceleyecek.

NEVİN'İN YANINDA OLALIM

Özsavunma hakkını kullanan kadınlardan birisi de Yasemin Çakal. Kendisine sistematik şiddet uygulayan kocasını öldüren Çakal, bir süre hapishanede yatarak tahliye edilmişti.

Çakal, "kızkardeşim" dediği Nevin için dayanışma çağrısında bulundu. Çakal, ETHA'ya gönderdiği mektupta, kendisiyle sergilenen dayanışmanın şimdi Nevin'le sergilenmesini istedi. Yasemin Çakal'ın mektubu şöyle:

"Merhaba kadınlar, Nevin de tıpkı benim gibi hayatını savunmak için özsavunma hakkını kullandı. Bana verdiğiniz desteği, gösterdiğiniz dayanışmayı şimdi Nevin için istiyorum. Beni bu karanlıktan sizler çıkardınız, sizin dayanışmanızla güçlendim.

Bizler kendimizi, canımızı, çocuğumuzu savunduk. Bunu o mahkemede bir kez daha hatırlatmak gerek. O yüzden hep birlikte bunu söylemeliyiz; adalet istiyoruz, Nevin'in özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.

Buradan tüm kadınlara sesleniyorum şimdi. Nevin'in sessizliğine çığlık olalım. Yarınki duruşmasına özellikle tüm kadın avukatları çağırıyorum. Erkek adalet değil gerçek adalet için. Adaletin yerini bulması için Nevin'in yanında olalım. Kadın dayanışmasını gösterelim. #NevinYıldırımaÖzgürlük."