ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nevin Yıldırım'a özgürlük!

Kendisine defalarca tecavüz eden Nurettin Gider'i özsavunmasını kullanarak öldüren Nevin Yıldırım'ın Yargıtay duruşması yarın yapılacak.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 12:29

HABER MERKEZİ (Pınar Gayıp)- Kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i özsavunma hakkını kullanarak öldüren Nevin Yıldırım'ın yarın temyiz duruşması görülecek.

Gider, Nevin'e silah zoruyla tecavüz ettikten sonra yaşadıkları köyde "adını çıkarmakla" tehdit ederek tecavüzü sistematikleştirdi.

Nevin, 29 Ağustos 2012 tarihinde tecavüzcü Gider'i özsavunmasını kullanarak öldürdü ve kestiği başını bir çuvala koyarak köy meydanındaki kahvede oturan erkeklerin ayaklarının önüne fırlattı. Bu bir meydan okumaydı, "İşte namusuma uzananın kellesi, benim arkamdan konuşmayın" sözleri de bunun ispatıydı.

Nevin, olayın ardından tutuklandı. 304 gün sonra 46 sayfalık bir iddianame hazırlayan Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı, "tasarlayarak canavarca hisle kasten insan öldürme" iddiasıyla hapis cezası istedi. Kadın cinayetlerinde rastlamadığımız ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası, tecavüzcüyü öldüren Nevin için istendi.

'GÖNÜL İLİŞKİSİ' OLMADIĞINA MAHKEMEYİ İNANDIRAMADI

Nevin'in ilk duruşması 4 Kasım 2013 tarihinde, yaşanan olaydan tam 402 gün sonra görüldü. Erkeği koruyan yargı bir kez daha erkekten yana tavır aldı. Mahkemede, Nevin'e, tecavüzcü Gider ile "gönül ilişkisi" olup olmadığı soruldu. Bir ilişkisi olmadığına mahkemeyi ikna edemeyen Nevin'e "pişman mısın?" sorusu yöneldi. Bir kez daha meydan okudu Nevin ve bu soruyu şöyle yanıtladı: "Pişmanım ama namus ve şerefim için yine yaparım, yine keserim."

Mahkeme heyeti, Nevin'in akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için rapor istedi ve duruşmayı 15 Kasım 2013'e erteledi.

İkinci ve üçüncü duruşmada tanıklar dinlendi. Köy halkı Nevin aleyhine konuştu. Nevin'in avukatı Halil Hilmi Tütüncü'nün tanıkların ifadelerinin uydurma olduğunu vurgulamasına, Nevin'in tecavüze uğradığının açık olduğunu kaydetmesine rağmen mahkeme heyeti bu beyanları esas almadı.

Nevin, "Tanıkların hepsi onların yakını, para vererek konuşturdular" dedi. Ancak yine mahkemeyi inandıramadı. Nevin, hemen her duruşmada Gider ile "gönül ilişkisi" olmadığı ve poz vererek fotoğraf çektirmediğini söyleyerek, "tecavüze uğradığı" konusunda mahkemeyi ikna etmeye çalıştı.

KARAR DURUŞMASINDA KADIN DAYANIŞMASI ENGELLENDİ

Özsavunma hakkını kullanan Nevin'in karar duruşması 25 Mart 2015 tarihinde görüldü. Çok sayıda kadın dayanışma için adliye binası önünde toplandı. Aralarında avukatların da olduğu kadınlar içeri alınmadı, adliye önünde darp edildi. Başsavcı talimatıyla polisler tarafından merdivenlerden aşağı itilen kadınlardan sadece ikisi içeri alındı. Talimat verdiğini söyleyen hakim, "hiçbir izleyici istemiyorum" dedi.

Yedi duruşma boyunca erkek yargının tüm saldırganlığına maruz kalan Nevin, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Çocuk istismarcılarına, kadın katillerine, tecavüzcülere "kravat indirimi", "iyi hal" indirimleri verilirken Nevin için ne iyi hal ne de haksız tahrik indirimine gidildi.

Nevin'in avukatlarından Hüseyin Aksoy, ömür boyu hapis cezasına çarptırılan müvekkilinin bu cezayı hak etmediğini kaydetti. Aksoy, 2015 yılında Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulundu.

Yargıtay incelemesi yarın yapılacak. Yargıtay dairesi, yarın saat 10.00'da Nevin Yıldırım'ın dosyasını inceleyecek.

Kadın avukatlar, yaptıkları açıklamada, Nevin'in yanında olduklarını duyurdu. Açıklamada, şöyle denildi: "Nevin gibi erkek şiddetinden kurtulma yollarının kapatıldığı, tecavüzcüyü engellemek yerine kadınların suçlandığı, kadının toplumsal cendere içine itilerek yaşayan bir ölü haline getirildiği 'haksız' süreci görüyoruz. 14 Eylül 2017'de saat 10.00'da Yargıtay'da görülecek temyiz duruşmasında da yanında olacağız. Üstelik yerel mahkemenin kararından sonra aldığımız/alabildiğimiz vekaletnamelerimizle bu kez avukat olarak da görev yapacağız. Tüm kadın meslektaşlarımızı Nevin'in avukatı olarak onun duyuramadığı ses olmaya çağırıyoruz."