ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi 'kadın kimliği' için sokaklarda olacak

HDP Kadın Meclisi'nin "Böyle gitmez. Kadınlar izin vermez" kampanyası start aldı. 2,5 ay sürecek olan kampanya tek bir konuyu kapsamıyor. Kadına yönelik şiddetten eğitime kadar bir dizi mücadele alanında HDP'li kadınlar sokaklarda olacak. Kampanya; sokak, Meclis ve çalıştaylar olmak üzere 3 ayaklı bir çalışma olacak.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 10:12

İSTANBUL (Derya Okatan)- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, AKP/Saray faşizminin kadını "hiçleştiren" politikalarına karşı bir kampanya başlattı. Önceki gün İstanbul'da coşkulu bir etkinlikle startı verilen kampanya, 25 Kasım'a kadar sürecek. Kampanyanın finalinin Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde mitinglerle yapılması planlanıyor.

Kampanyanın şiarı; "Böyle gitmez. Kadınlar izin vermez."

Peki kampanya ile ne hedefleniyor?

HDP Kadın Meclisi Koordinasyonu'ndan Birsen Kaya'nın verdiği bilgiye göre, kampanya çok geniş bir alanı kapsıyor.

Kaya, AKP/Saray faşizminin inşa ettiği sistemde kadınlara biçilen rol ve konumu şöyle açıklıyor: "İktidar kendi ideolojisi ile yeni bir sistem kuruyor. Ve bu sistem tamamen kadın düşmanlığı üzerine kurulu. Kadın kimliği tümden yok sayılıyor. Kadını özgür bir kişilik, siyasi bir irade olarak kabul etmiyor. Devlete bağımlı kılıyor. Erkek egemen, gerici, neoliberal, muhafazakar siyasetin unsuru haline getiriyor, kadının yeteneklerinden ve birikimlerinden yararlanıyor ama kontrolü tamamen erkeğe havale ediyor."

HDP'li kadınların itirazı işte bu düzene.

Kampanyanın tek bir konusu yok. Kadına yönelik şiddetten (psikolojik, ekonomik, fiziki vs) kadın cinayetlerine, taciz ve tecavüzden kadın emeğinin yok sayılmasına, kadınların bedenlerine, kimliklerine ve yaşam tarzlarına yönelik saldırılardan kadın siyasetçilere yönelik saldırılara, militarist politikalardan eğitime kadar çok geniş bir yelpazede mücadele yürütülecek.

ÜÇ AYAKLI BİR ÇALIŞMA: MECLİS, ÇALIŞTAYLAR, SOKAK

Kampanyanın tek bir biçimi ve alanı da yok. Üç ayaklı bir çalışma yürütülmesi planlanıyor.

Birincisi; kadınların yaşadığı sorunları HDP'li kadın milletvekilleri Meclis'e taşıyacak.

İkincisi; çeşitli konularda çalıştaylar düzenlenecek. Bu çalıştay başlıklarından bir tanesi "AKP'nin milliyetçi muhafazakar politikalarıyla yeni bir kadın kimliği inşa etme çabası ve buna karşı direniş."

Belediyelere atanan kayyumlar, ilk olarak kadınların kazanımlarına saldırdı. Kayyumların kadınların kazanımlarına etkisi de masaya yatırılacak konulardan bir tanesi. Bir diğer başlık ise kadın emeği. Yanı sıra militarizm ve savaş konusunda da çeşitli etkinlikler yapılması planlanıyor.

Kampanyanın bir diğer ayağı sokakta hayata geçirilecek. HDP, bu dönemde kadınlarla buluşmayı önemsiyor. Birsen Kaya, ulaşacakları kadınlar bakımından "belli bir ideolojiye sahip kadınlarla sınırlandırmıyoruz" diyor. Kaya, AKP'ye oy veren kadınlara da sesleneceklerini ifade ediyor.

Kampanya kapsamında 25 Kasım'a kadar çok çeşitli etkinlikler planlanıyor. İlk olarak 19 Eylül günü Ankara'da Sakarya Caddesi'nde kadın kürsüsü oluşturulacak. Kadın kürsüleri, 21 Eylül'de Adana'da, 22 Eylül'de Diyarbakır'da ve 23 Eylül'de İstanbul'da da kurulacak. Bu buluşmalarda kadınlar sorunlarını tartışıp çözüm önerileri arayacak.

Yani sıra kadına yönelik şiddet ve özsavunma konusunda toplantılar, film gösterimleri, stant ve bildiri dağıtımı, parklarda ya da salonlarda forum ve kadın şölenleri, özellikle HDP'li vekillerin gözaltına alındığı tarih olan 4 Kasım'ın yıl dönümünde tutsak kadın milletvekilleri ve belediye eşbaşkanlarına destek eylemleri yapılması planlanıyor.

Birsen Kaya, "Şimdiye kadar elde ettiğimiz kazanımları, konumu, mevziyi kaybetmek istemiyoruz. Tersine bilincimizle, kimliğimizle yaşam ve üretim alanlarında daha fazla var olmak istiyoruz. Ve tüm kadınlarla birlikte olmak istiyoruz. HDP bir kadın partisi olarak kadın kitleleri ile buluşacak ve erkek egemen siyasete karşı kadınlarla birlikte yeni bir yol açacak" diyor.

KONCA: DAHA FAZLA CESARET

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca da kampanya sürecinde Türkiye genelinde kadınlara ulaşmaya çalışacaklarını söyledi.

Her gün kadına yönelik şiddet, katliamlar, cinsiyetçi saldırılarla karşılaştıklarını belirten Konca, her bir kadına yönelik şiddetin münferit olmadığını söyledi. AKP iktidarının cinsiyetçi, kadını köleleştiren, şiddeti meşrulaştıran söylem ve politikalarıyla bu şiddetin önünü açtığını belirten Konca, kadınların şiddete karşı yıllardır mücadele yürüttüğünü, HDP Kadın Meclisi'nin de bu mücadelenin bir parçası olduğunu ifade etti. Konca, "Bu böyle gitmez. Buna dur demeli. İtirazımızı daha yüksek sesle dile getirmemiz gereken bir süreçteyiz" dedi.

Sokaklarda kuracakları kürsülerde kadınların kendi sözünü söyleyeceğini, çalıştaylar yaparak pek çok konuyu ele alacaklarını belirten Konca, tüm kadınların kampanyaya katılması çağrısı yaptı. Konca, ekledi: "Daha fazla cesaret."