ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TTB'den uyarı: Nuriye ve Semih kelepçe ile getirilmemeli

TTB, yarınki dava öncesi Nuriye ve Semih'e dair uyarılarda bulundu: "Açlık grevinin bedenlerinde yarattığı hassasiyet nedeniyle zorla taşıma, kelepçeli taşıma, tedaviye zorlama gibi etkenler, doku yıkımını artırarak hayati tehlikenin artmasına yol açacaktır."

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 17:17

ANKARA- Türk Tabipler Birliği (TTB) İnsan Hakları Komisyonu, yarın görülecek olan Nuriye-Semih davasına ilişkin açıklama yaptı.

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte birçok kamu emekçisinin ihraç edildiği anımsatılan açıklamada, Nuriye ve Semih'in de bu ihraçlardan sadece ikisi olduğu belirtildi.

Nuriye ve Semih'in daha önce Yüksel Caddesi'nde işlerini geri almak için oturmaya başladığı ve daha sonra bu eylemlerini açlık grevine çeviridikleri ve daha sonra tutuklandıkları hatırlatılan açıklamada, "Nuriye ve Semih, açlık grevlerinin 190. gününde mahkemeye çıkarılacak, kendilerini savunacaklardır. Mahkeme heyetinin ve Adalet Bakanlığı’nın savunma yapacak koşulları sağlaması kritik önem taşımaktadır. Açlık grevinin bedenlerinde yarattığı hassasiyet nedeniyle zorla taşıma, kelepçeli taşıma, tedaviye zorlama gibi etkenler, doku yıkımını artırarak hayati tehlikenin artmasına yol açacaktır. Cezaevlerinin sağlıklı bir insan için bile, kapalı ve güneş ışığından yoksun ortam, yetersiz havalandırma, sınırlı fiziksel koşullar nedeniyle sağlığı bozucu etkileri bulunmaktadır. Uzamış açlık durumundaki insanlarda bu etkenler ölümcül sonuçlara yol açabilecektir. Açlık grevi sürecinde yaşamı olumsuz etkileyen cezaevi koşullarından kurtulmaları için, Nuriye ve Semih acil olarak tahliye edilmelidirler" ifadeleri yer aldı.

NURİYE-SEMİH İŞLERİNE İADE EDİLMELİ

Açlık grevinin bir hastalık olmadığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: "Kişinin açlık grevini bırakması halinde uzamış açlığın oluşturduğu tıbbi sonuçlar tedavi edilebilir. Açlık grevi nedeniyle uzamış açlık durumunda ortaya çıkan doku yıkımı gün geçtikçe derinleşmekte ve açlık grevini bırakmaları durumunda organ ve dokularının eski haline kavuşması imkânsız hale gelmektedir. İşlerine geri dönmeleri için atılacak adımlar bu nedenle yaşamsal önem taşımaktadır. Tüm bu olumsuzluklara neden olan OHAL kaldırılmalı, KHK’lar iptal edilmeli; haksız hukuksuz ihraç edilen Nuriye- Semih ve diğer kamu çalışanları görevlerine iade edilmelidirler."