ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Genelkurmay SİHA ile öldürülen sivilleri görmezden geldi

SİHA'ların sivil ölümlerine neden olduğu eleştirileri yükselirken, Cumhurbaşkanının ardından Genelkurmay Başkanlığı da yaşamını yitiren sivilleri görmezden geldi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 11:14

ANKARA- Genelkurmay Başkanlığı, Silahlı İnsansız Hava Araçları'nın (SİHA) sivilleri hedef almasıyla ilgili kendini savundu. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, öldürülen sivillerin kimliklerinin yakında açıklanacağını belirtti.

Genelkurmay'ın açıklamasında, sivil ölümlerini görmezden gelerek bu kişileri terörist olarak lanse etti. Açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar hiçbir sivil/masum vatandaşımıza yönelik zarar verecek uygulama içinde olmamıştır. 31 Ağustos 2017 tarihinde Hakkâri/Oğulköy kırsalında SİHA ile icra edilen operasyonda da aynı esas ve usuller kullanılmıştır" denildi. Gerçekte o gün Oğul köyü yakınlarında 4 köylü SİHA ile vurulmuş biri yaşamını yitirmişti. Hakkari Valiliği de olayın ardından köylüler hakkında 'örgüt mensubu' ifadelerini kullanmıştı.

Genelkurmay tarafından verilen diğer bilgilerde 01 Ocak 2017-10 Eylül 2017 tarihleri arasında İHA/İKU destekli toplam 562 kara ve hava operasyonu gerçekleştirildiği kaydedildi; "Bu operasyonlar neticesinde yurt içinde 986, sınır ötesinde 867 terörist olmak üzere toplam 1853 terörist etkisiz hale getirilmiştir. İcra edilen operasyonlarda; toplam 887 sığınak/barınak imha edilmiş, 1.105 mayın/EYP, 1.943 değişik tipte silah ve 638.462 adet muhtelif cins ve çapta mühimmat ele geçirilmiştir" denildi. Açıklamada, 127 asker, jandarma, polis ve korucunun öldüğü bilgisine de yer verildi.

TANRIKULU: YARALI VE ÖLÜLER TESPİT EDİLDİ

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Diyarbakır, Van ve Hakkari Baroları, SİHA ile sivillerin vurulduğu iddialarına açıklık getirmek üzere bir araştırma ziyareti düzenlemiştir" dedi. Tanrıkulu, "Barolar, Vali ve Başsavcılık ile görüştükleri ziyaret sonucu, SİHA ile biri ölen 4 sivilin vurulduğu bilgisini net biçimde elde etmiştir. Barolar heyetleri, cezaevinde tutuklu bulunan yaralanan siviller İbrahim Sak ve Musa Tarhan’ı da ziyaret edip olayla ilgili bilgi almıştır. Diyarbakır, Van, Hakkari Baroları heyetleri, esnaf ile görüşüp, vurulan kişilerin kimliklerini, yaptıkları işleri de teyit etmiştir. Diyarbakır, Van, Hakkari Baroları, Hakkari’de SİHA ile vurulan ve öldürülen sivillerle ilgili detaylı raporlarını yakında açıklayacaktır” ifadelerini kullandı.

SİHA ile sivillerin öldürülmesini gündeme getiren Tanrıkulu'na Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.