ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nuriye ve Semih davasına çağrı: Ey özgürlük

Siyasetçiler, gazeteciler ve sanatçılar yarın hakim karşısına çıkacak Nuriye ve Semih için "Ey özgürlük" şarkısını seslendirdi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 10:47

HABER MERKEZİ- OHAL KHK'sıyla ihraç edilen ve "işimi geri istiyorum" talebiyle direnen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın açlık grevi direnişi 189. gününde. İki direnişçi açlık grevlerinin 75. gününde evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

Nuriye ve Semih, yarın Ankara Adliyesi'nde saat 13.30'da ilk kez hakim karşısına çıkacak. İki direnişçi için Yüksel Caddesi'nde hergün dayanışma eylemleri düzenleniyor. Polis saldırısına ve tüm engelleme girişimlerine rağmen Yüksel direnişi 309. gününde.

OHAL faşizmine karşı direniş sembolü olan Nuriye ve Semih için; siyasetçiler, gazeteciler "Ey özgürlük" şarkısını söyledi. Derya Köroğlu, İrfan Değirmenci, Hilmi Yarayıcı, Cemile Karadağ Yarayıcı, Zülfü Livaneli, Elif Gergezen, Rojda Kırbayır ve Stüdyo Sound çalışanlarının seslendirdiği ezgi, Sırrı Süreyya Önder'in, "3-5 dize zalim duvarları ezemez. Benim ki bir ziyaret, bir aşk mektubu. Eğer bu iki yürek susuverirse o gözlerindeki ışık sönüverirse Nuriye'yle Semih'in, Semih'le Nuriye'nin..." dizeleriyle başlıyor.