ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

NATO'dan S-400 açıklaması: Bilgilendirilmedik

Bir NATO yetkilisinin "Şu anda NATO üyelerinden hiçbiri S-400 kullanmıyor. NATO herhangi bir satın alma işleminin detayları konusunda bilgilendirilmedi" dediği belirtildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 19:49

HABER MERKEZİ- NATO yetkilileri, Türkiye'nin Rusya ile imzaladığı hava savunma sistemi S-400 anlaşmasının detayları konusunda ittifakı bilgilendirmediğini söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre, ismi belirtilmeyen bir NATO yetkilisi, bir Rus ajansına yaptığı açıklamada, "Şu anda NATO üyelerinden hiçbiri S-400 kullanmıyor. NATO herhangi bir satın alma işleminin detayları konusunda bilgilendirilmedi" dedi.

Rus yetkililer daha önce, konunun hassas olması nedeniyle S-400 anlaşmasıyla ilgili detayları açıklamayacaklarını söylemişti. Bu nedenle anlaşmanın maliyeti ya da Türkiye'ye kaç tane S-400 bataryasının teslim edileceği net olarak bilinmiyor.

Teslim edilince, Türkiye, S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak. Ancak NATO üyeleri arasından sadece Yunanistan'ın elinde S-400'ün bir önceki modeli olan S-300 füzeleri bulunuyor.

Yunanistan, bu füzeleri NATO üyesi olmayan Kıbrıs'tan satın almıştı.