ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'ESP'ye saldırı Gazi'nin direnişini kırmak içindir'

ESP Sultangazi İlçe Örgütü'ne yönelik bombalı saldırı emekçi solun birçok bileşeninin katılımıyla protesto edildi. ESP, saldırıyı devrimci güçlere ve Gazi halkına bir mesaj olarak değerlendirirken, birleşik mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 18:11

İSTANBUL- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Sultangazi İlçe Örgütü, parti binalarına yönelik bombalı saldırıyı protesto etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, ESP İl Başkanı Pınar Türk, ESP MYK Üyesi Sedat Şenoğlu, SKM MYK Üyesi Ezgi Bahçeçi, Halkevleri, Mücadele Birliği, Devrimci Parti, SYKP, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), HDP üye ve yöneticileriyle Suruç Aileleri İnisiyatifi'nin katılımıyla parti binası önünde açıklama yapıldı.

TÜRK: AMAÇLARI İRADEMİZİ TESLİM ALMAK

"Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarının atıldığı eylemde ilk sözü ESP İl Başkanı Türk aldı.

Türk, saldırının sedece ESP'ye değil tüm devrimci, demokratik güçlere yapıldığını dile getirdi. Bu saldırının Gazi Mahallesi halkına verilen bir mesaj olduğunu belirten Türk, "Gazi'nin bir direniş tarihi var. Yapılmak istenen buradaki direnişi kırmak, irademizi teslim almaktır" dedi.

ESP'nin hedef alınmasının tesadüf olmadığını kaydeden Türk, partisinin Gazi Mahallesi'ndeki direniş tarihini hatırlattı. Bu saldırıları dayanışmayla bertaraf edeceklerinin altını çizen Türk, parti binası önünde konuşlanan ve "akrep" denilen zırhlı araçları işaret etti. Evlerinden açıklamayı izleyen halka seslenen Türk, şöyle devam etti: "Bakın buraya konuşlandılar, kameraları kayıtta bizi çekiyorlar. Belki güçlüler ama unutmasınlar ki biz halkız! Hep birlikte faşizmi yenelim."

DEMİR: DEVLETİN İŞİ BOMBBAYI ATANLARI CEZALANDIRMAKTIR

HDP İl Eşbaşkanı Demir, "Devletin ilk işi buraya bomba atanları bulup cezalandırmaktır" dedi. Daha önce de ESP'ye bomba süsü verilmiş bir paket bırakıldığını hatırlatan Demir, suçluların bulunmadığını belirtti. Demir, ESP'ye yönelik baskıların başka boyutlara taşınmaması için ortak mücadele edeceklerini bildirdi. Demir, "Amaçladıkları, demokratik siyaset yapanların halkla buluşmasını engellemek, halkın gözünde düşmanlaştırmak. Gazi halkının demokratik kurumlarına sahip çıkması, tehdit unsurlarını bertaraf etmesi gerekiyor" diye konuştu. HDP İl Eşbaşkanı Demir, bileşenlerinin yanında olduklarını söyledi.

İYİDOĞAN: DEVLET ÇÖKÜYOR BU YÜZDEN TOPYEKÜN SALDIRIYOR

Mücadele Birliği adına söz alan Gamze Nihal İyidoğan da ESP'ye yönelik saldırının Kürt halkına, hapishanelere, demokratik eylemlere yapılan saldırılardan ayrı tutulamayacağını dile getirdi. Devletin çöktüğünü ve bu yüzde topyekun saldırıya geçtiğini ifade eden İyidoğan, "Her türlü yok etme araçlarına yatırım yapma nedenleri de budur. Bu göz korkutmaları ilk kez görmedik. Buna karşı birleşik mücadeleyi yükseltmeliyiz. Bu baskılar asla kalıcı değildir" ifadesini kullandı.

Devletin güçlü olmadığına dikkat çeken İyidoğan, şöyle devam etti: "Eğer güçlü olsaydı bu kadar silaha ihtiyaç duymazdı. Eğer bir devlet silaha başvuruyorsa artık yok olduğunun göstergesidir. Yaşasın devrimci dayanışma."

'BU SALDIRI GAZİ HALKINA VE DEVRİMCİ KURUMLARA MESAJDIR'

ESP Gazi İlçe Örgütü adına açıklama yapan Serhad Demirtaş, "AKP-Saray rejiminin ve ona bağlı yargısının özellikle Suruç katliamından bu yana partimize dönük geliştirdiği faşist terör ve katliam saldırılarına bugün bir yenisi eklenmiştir" diye konuştu. Partilerine yönelik siyasi soykırım operasyonlarının sol yapılara bir mesaj olduğunu söyleyen Demirtaş, bu bombalı saldırının da Gazi Mahallesi'ndeki devrimci kurumlara bir mesaj olduğunu kaydetti. ESP binasının emekçi halkın yaşadığı bir sokakta olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "Emekçi Gazi halkına ve devrimci kurumlara çağrımızdır. AKP-Saray rejiminin sivil-faşist güçlerin hedefi bugün ESP ise yarın dost kurumlarımız ve halkımızdır" dedi.

Faşist saldırılara karşı Gazi halkına ESP'de örgütlenme ve mücadele etme çağrısı yapan Demirtaş, "Gazi Mahallesi'nde bulunan emekçi sol güçleri, devrimci dost kurumları birleşik antifaşist mücadeleyi büyütmeye, devlet ve sivil faşist saldırılara karşı halkımızı, devrimci kurumlarımızı sahiplenmeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı.