ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erzurum'da ev baskınında işkence

Erzurum'un Karayazı İlçesi Yahya Mahallesi'nde evi basılan Ahmet Göksu'ya elleri arkadan bağlanıp gözleri kapatılarak işkence yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 14:39

ERZURUM- İHD Erzurum Şubesi, Erzurum'un Karayazı İlçesi Yahya Mahallesi'nde 08 Eylül'de gözaltına alınan Ahmet Göksu'ya yönelik işkenceye dair açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, 8 Eylül günü evi basılan Göksu, elleri arkadan bağlanıp gözleri bezle kapatıldı. Bu şekilde darp edilen Göksu'ya yönelik işkence adli tıp raporuyla da belgelendi.

İHD, BM İşkenceye Karşı Komite'nin 26-27 Nisan 2016'da açıkladığı raporunda, kolluk kuvvetlerince alıkonulan kişilere işkence ve kötü muamele yapıldığı yönünde kendilerine çok sayıda güvenilir rapor ulaştığını belirttiğini ve Türkiye'ye İşkenceye Karşı Sözleşme'nin 2. Maddesi'nde yer alan, "hiçbir istisnai durum, ne savaş hali ne de bir savaş tehdidi, dahili siyasi istikrarsızlık veya herhangi başka bir olağanüstü hal, işkencenin uygulanması için gerekçe gösterilemez" şeklindeki mutlak işkence yasağını hatırlattığını aktardı.

İşkencenin insanlığa karşı suçtur olduğunu ve zaman aşımı bulunmadığını hatırlatan İHD, Ahmet Göksu'ya yönelik işkencenin cezalandırılmasını istedi.