ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan'dan heykel yorumu: Çok üzüldüm

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan heykelleriyle ilgili "Ben çok çok üzüldüm" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 14:04

ANKARA- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu.

Seçimlere değinin Erdoğan, yine "metal yorgunluğu" vurgularında bulundu. Erdoğan, "Şimdi önümüzde yeni bir seçim, yeni bir imtihan var. 2019 seçimlerinde sadece cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliğinde değil belediye başkanlığı seçimlerinde de asgari yüzde 50+1 oya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu bir hedeftir" dedi.

KALİTE SORUNUNU HALLETMEK

AKP'nin belediyecilikte rakipleriyle değil kendisiyle yarıştığını söyleyen Erdoğan, "Biz gençliğimize güvendik, inanıyoruz şimdi de kalite sorunumuzu halletmek suretiyle inşallah bunu çok farklı bir yere taşıyacağız. Belediyelerimiz için en ufak bir spekülasyona yer vermeyecek şekilde çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekmektedir. Şehirlerdeki, beldelerdeki bütün dedikoduların ortadan kalkması için belediye başkanlarımıza, il genel meclis üyelerimize büyük görevler düşüyor. Ülkemizin kaderiyle AK Parti'nin kaderinin bütünleştiği bir süreçten geçiyoruz, bunu unutmayın" ifadelerini kullandı.

Sivilleri katledelen silahlı İHA'lara da değinen Erdoğan, "terörle mücadele" diyerek, manipülasyona başvurdu. Erdoğan, isim vermeden CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nu hedef gösterdi: "Türkiye'nin terörle mücadele yönteminden terör örgütünün rahatsız olma hakkı olabilir ama bu ülkenin hiçbir milletvekilinin böyle bir hakkı yoktur. Silahlı İHA'larla sivillerin hedef alındığı gibi tam da terör örgütünün uluslararası alana taşımaya çalıştığı bir iddiayı gündeme getirmenin anlamı yoktur."

Erdoğan, S-400 füzeleri konusunda ise CHP'ye şöyle yüklendi: "Şurada bir S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler ya. Ne olacaktı, sizi mi bekleyeceğiz? Biz de tedbirlerimizi alıyoruz ve alacağız. "

HEYKELLERE TEPKİ

Erdoğan, pek çok kentte yapılan heykelleriyle ilgili ise şu ifadeleri kullandı: "Burada bir şeyi söyleyeceğim. Bazı belediyelerimizde, sayısı gerçi çok fazla değil. Şahsımın heykel veya benzer görsellerini yapmışlar. Tabii bunu duyunca ben çok çok üzüldüm. Değerli arkadaşlar, bir defa bu bizim değerlerimize terstir. Ben ne heykelimin dikilmesini istiyorum, ne masklar yapılmasını istiyorum, ne bu tür görseller yapılmasını istiyorum. Bizim belediyelerimiz, bir defa bunları kaldırttık. Bundan sonra lütfen bu yanlışlara tevessül etmesinler. Heykel değil hizmete yönelik eserler diksinler. Bunların bizim değerlerimizle çatışan şeyler olduğunu bir defa bilmemiz lazım. Asla bu yola, hiçbir arkadaşım böyle bir yanlış yaptılar. Bundan sonra kimse de bu yola tevessüle etmesin."