ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Eğitime, geleceğimize sahip çıkmak için Kartal'dayız'

ABF ve Eğitim-Sen, 17 Eylül'de Kartal'da düzenleyecekleri mitinge çağrı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 12:11

İSTANBUL- Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim-Sen, 17 Eylül'de Kartal'da düzenlenecek "Laik, bilimsel, anadilde ve parasız eğitim" mitingiyle ilgili Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Mitinge çağrı ile başlayan sinevizyonun ardından basın açıklamasını Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız okudu.

Aleviler olarak AKP tarafından yoğun baskı ve inkarla karşı karşıya olduklarını kaydeden Yıldız, AKP'nin tüm kesimlere "tekçiliği" dayattığı gibi Aleviler'e de "tek din"i dayattığını belirtti. Yıldız, "İhtiyacımız, halklarının kendi anadilinde, inanç gruplarının kendi inançsal değerlerine göre kamusal eğitim aldığı, eğitimin, savaşsız, çatışmasız toplumsal barış hakkını, barış kültürünü amaçladığı bir eğitim programıdır. AKP/devlet zihniyetinin tekçi, inkarcı, asimilasyoncu politikalarla şekillendirdiği 'yeni eğitim programı' da bu sistematik politikanın bir sonucudur. 'Yeni' denen eğitim programı AKP/devlet zihniyetine göre 'yeni' olup, bize göre, ne yenidir ne de yenilik getirecektir" dedi.

GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Bu eğitim programını kabul etmeyeceklerine vurgu yapan Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: "Demokrasi, eşitlik ve adalet için 'Laik, bilimsel, kamusal, anadilde ve parasız eğitim' yaşamsal bir zorunluluktur. Çocuklarımız, için, çocuklarımızın geleceği için, bir bütün olarak laik demokratik Türkiye için, geçmişte ve günümüzde nice emekler vererek ödediğimiz bedeller için, geleceğine, tarihine, inancına, demokrasiye, laikliğe, eşitlik, özgürlük ve adalete sahip çıkacak erdemli bir toplum için Pir Hünkâr Hacıbektaş Veli'nin nefesiyle; gelin dostlar bir olalım iri olalım diri olalım. Gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım. Günümüze, geleceğimize, değerlerimize sahip çıkalım."

Yıldız sözlerini 17 Eylül'deki Kartal Mitingi'ne bir kez daha çağrı yaparak sonlandırdı.

EĞİTİM HERKESİN SORUNU

Yıldız'ın ardından söz alan Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Özgür Bozdoğan, dün 12 Eylül'ün yıl dönümü olduğunu hatırlattı, bugün de aynı süreçlerin yaşandığına vurgu yaptı. Gerçekleştirecekleri bu mitingin çok kritik bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Yıldız, "Eğitim ile yapılmak istenen Türkiye; soru sormayan, eleştirmeyen, sorgulamadan, biat eden bir Türkiye. Eğitim ile ilgili mücadele artık Türkiye'nin geleceği ile ilgili bir mücadeledir. Yani herkesin bu mücadeleye dahil olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Piyasacı ve gerici bir eğitim anlayışıyla karşı karşı olunduğunu ifade eden Yıldız, "Yeni yapılmak istenen yönetmeliğe göre Aleviler'in yaşadıkları tüm şehirlerde imam hatipler yapılacak. Öğretim programlarında cihat anlayışı dayatılıyor. Bu programı istemeyen aileler özel okullara zorlanıyor. Eğitimde müthiş bir özelleşme var. Biz 17 Eylül'de laik, bilimsel, demokratik, anadilde, parasız eğitim isteyeceğiz" diye konuştu.