ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eğitim-Sen: Eğitim giderek piyasalaşıyor ve gericileşiyor

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 15:49

Eğitim-Sen yeni eğitim-öğretim yılına ilişkin raporunda, eğitimde ciddi piyasalaşma olduğunu belirterek, eğitimin giderek gericileştirildiğini ve niteliksizleştirildiğini vurguladı.

ANKARA- KESK'e bağlı Eğitim-Sen, yeni eğitim-öğretim yılı başlarken eğitimin genel durumuna ilişkin bir rapor yayımladı.

4+4+4 dayatmasının eğitimde ciddi bir tahribat yarattığını vurgulayan Eğitim-Sen, eğitim sisteminin tehlikeli bir uçuruma doğru sürüklediğini belirtti. Eğitim- Sen, "MEB'in resmi verileri kamusal eğitimin adım adım tasfiye edilerek, özel öğretimin teşvik edilmesi, eğitimde yaşanan ticarileşme ve dinselleştirme uygulamalarının ne kadar arttığını ve yaygınlaştığını bütün yönleriyle ortaya koyması açısından önemlidir" dedi.

SINIFSAL ÇELİŞKİLER DAHA BELİRGİN HALE GETİRİLİYOR

2017/2018 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak olan yeni müfredatın eğitimde yaşanan nitelik bozulmasını daha da arttıracağının altını çizen Eğitim-Sen, bu yıl da kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasının devam edeceğini kaydetti. Raporda, "Bu durum iktidar ve MEB açısından büyük bir övünç kaynağı olarak görülürken, eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamayan, eğitimin giderek paralı hale gelmesi nedeniyle okul dışına itilen çocukların sayısının daha da artmasını ve toplum içindeki sınıfsal çelişkilerin eğitim üzerinden daha da belirgin hale gelmesini beraberinde getirmektedir" denildi.

Eğitim sürecinin en önemli kademelerinden birisi olan okul öncesi eğitimde Türkiye'nin, OECD ülkeleri içinde son sıradaki yerini koruduğunu aktaran Eğitim-Sen, devletin okul öncesi eğitimde de özel öğretimi teşvik ettiğini aktardı.

4+4+4 dayatmasıyla eğitimin giderek ticarileştiğine vurgu yapan Eğitim-Sen, "MEB'in devlet okullarını kendi kaderine terk edip özel okulları kamu kaynakları ile desteklemesi eğitimin ticarileştirmek istendiğinin en somut göstergesidir" dedi.

5 YILDA İMAM HATİPLEŞME 7 KAT ARTTI

2012'den beri imam hatipleşmenin 7 kat arttığını aktaran Eğitim-Sen, "Bu artışın en önemli nedeni MEB'in imam hatip ortaokullarına yönelik özel teşvik politikalarıdır. MEB, devlet okullara ihtiyacı kadar ödenek ayırmayıp, eğitimin finansmanı için elini velilerin cebinden çıkarmazken, imam hatip okulları söz konusu olunca bütün parasal kaynaklar ve diğer imkanlar seferber edilmektedir" ifadelerini kullandı.

15 Temmuz sonrası el konulan özel okulların büyük kısmının imam hatibe dönüştürüldüğünü belirten Eğitim-Sen, şunları kaydetti: "Her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, okulöncesinden üniversiteye kadar bilimin değil, dini inanç sömürüsünün referans alındığı bir eğitim sisteminde eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrenci ve velilerle birlikte kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelemizi arttırarak sürdüreceğimiz bilinmelidir."