ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eğitim-Sen sürgünleri protesto etti

Eğitim-Sen'in sürgünlere karşı Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapmak istediği eylem engellendi. Eğitim Sen üyeleri, açıklamayı Güvenpark'ta yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 17:20

ANKARA- Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 29 Aralık'ta Kürdistan'daki savaşa karşı düzenledikleri greve katılan 1190 üyelerinin sürgün edilmesini protesto etti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yapmak isteyen eğitim emekçileri, polis engeliyle karşılaşınca Güvenpark'a yürüyerek burada basın açıklaması yaptı.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, OHAL sürecinde siyasi ve idari kararlar üzerinden hukuk dışılığın ve keyfiyetin olağan hale getirildiğini söyledi. Aydoğan, "Darbe girişimi sonrasında çıkarılan OHAL KHK'leri ile MEB bünyesinde çalışan 34 bin öğretmen, 5 bin 295 akademisyen ve 1194 idari personel tamamen siyasi ve idari kararlar ve tasarruflarla, ne ile suçlandıklarını bile bilmeden ve savunma hakkı bile tanınmadan kamu görevinden ihraç edilmiştir" dedi.

İhraçların yanı sıra 1190 üyelerinin sürgün edildiğini ve bunlardan yalnızca 327'sinin itirazının kabul edildiğini hatırlatan Aydoğan, her fırsatta aile kavramına vurgu yapan iktidarın bu sürgünlerle eğitim emekçilerinin ailelerini de mağdur ettiğini aktardı.

Ağırlıklı olarak Orta Anadolu illerine sürgün edilen üyelerinin sosyal medya üzerinden hedef haline getirildiğini vurgulayan Aydoğan, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin üyelerinin can güvenliği konusunda hiçbir çaba göstermediğini söyledi.

Kamu görevlilerinin, sendikalarının aldığı kararlar doğrultusunda toplu eylem yapma hakkına sahip olduğunu, bunun uluslararası sözleşmeler, insan hakları sözleşmeleri, Anayasa ve mahkeme kararlarıyla güvence altında olduğunu ifade eden Aydoğan, "Eğitim ve bilim emekçilerinin iç hukuk ve uluslararası hukukta güvence altına alınan demokratik haklarını kullandıkları için suçlanmaları, ihraç ve sürgün cezaları ile karşı karşıya bırakılmaları kabul edilemez" diye konuştu.

Aydoğan, MEB'in eğitimdeki sorunları bir kenara bırakarak Eğitim-Sen'i hedef aldığını ancak Eğitim-Sen'in laik, bilimsel eğitim ve sendikal özgürlükler için mücadele edeceğini kaydetti.

Eylem boyunca, "Gerici, ırkçı eğitime son", "Savaşa karşı barışı savunacağız", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz, "Khk'lar gidecek, biz kalacağız" sloganları atıldı.