ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Babacan Kargo protesto edildi

Antep'te Babacanlar Kargo'da TÜMTİS üyesi 9 işçinin darp edilerek işten çıkarılması Antep ve İstanbul'da protesto edildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 17:05

ANTEP/İSTANBUL- Antep'te Babacanlar Kargo'da TÜMTİS üyesi 9 işçinin darp edilerek işten çıkarılması protesto edildi. Babacanlar Kargo önünde yapılan eyleme Türk-İş'e bağlı Belediye-İş ile Tez-Koop-İş, DİSK'e bağlı Genel-İş ve KESK yöneticileri de katılarak destek verdi.

Burada konuşan TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Babacanlar patronunu anayasaya ve hukuka uygun davranmaya, işçilerin sendika hakkını tanımaya çağırdı. İşçilerin yasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduğunu, sendika hakkına tahammül gösteremeyen patronun ise yakın akrabaları ve diğer adamları ile işçileri darp ederek işten çıkardığını aktaran Öztürk, yaralanan işçilerin 3 ila 7 günlük iş göremez raporları aldıklarını söyledi.

İşçilerin saldırılara rağmen 5 Eylül'den bu yana işyeri önünde direnişte olduğunu belirten Öztürk, patronun kışkırtıcı ve uzlaşmaz tutumunda ısrar ettiğini, direnişi kırmak için kaçak işçi çalıştırdığını aktardı. İşten çıkarılan işçilerin yerine alınan Suriyeli göçmen işçilerin günde 13-14 saate, sigortasız ve güvencesiz çalıştırıldığını belirterek, tepki gösteren Öztürk, "Babacanlar işvereni, işçilerin anayasal haklarına saygı göstermek, hukuk dışı davranışları terk etmek, suç işlemekten vazgeçmek zorundadır. Babacanlar işvereninin üyelerimize yönelik saldırısı ve işçileri işten çıkarması sendikal hak ve özgürlüklere yapılmış açık bir saldırıdır. İşverenin, sağlık raporlarıyla da belgelenen suç niteliğindeki bu saldırısını kınıyoruz" diye konuştu.

İSTANBUL ŞUBE ÖNÜNDE EYLEM

Eşzamanlı olarak Babacanlar Kargo'nun İstanbul Şubesi önünde de basın açıklaması yapıldı. Şirketin Sefaköy Sanayi Sitesi'nde bulunan şubesi önünde yapılan açıklamaya direnişteki DHL Express işçileri de katıldı.

Burada bir konuşma yapan TÜMTİS Genel Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, patronu sendika karşıtı tutumundan vazgeçmeye, işten çıkardığı işçileri geri alarak işbaşı yaptırmaya ve sendikayla masaya oturmaya çağırdı.