ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Samsun'da 12 Eylül sergisi

Samsun Devrimci 78'liler Derneği, 12 Eylül askeri faşist darbesinin 37. yılı dolayısıyla etkinlik düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 20:08

SAMSUN- Samsun Devrimci 78'liler Derneği, 12 Eylül askeri faşist darbesinin 37. yılı dolayısıyla etkinlik düzenledi.

Dernek tarafından açılan 12 Eylül sergisi ilgi çekti. 12 Eylül'de yaşamını yitirenlerin fotoğrafları, Suruç, Ankara, Soma katliamları, Gezi direnişi, Suruç şehidi Aydan Ezgi Şalcı ve Alican Vural'a ait eşyalar sergilendi.

Etkinlikte basın açıklamasını 78'liler Derneği adına Cengiz Akşan okudu. Akşan, 12 Eylül döneminde yaşanan işkence ve katliamları anlattı. Bugünkü karanlığın mimarının 12 Eylül olduğu belirtilen Akşan, AKP/Saray faşizminin 12 Eylül diktatörlüğünün devamı olduğunu belirtti. "Cemaat tasfiyesi adı altında başlatılan uygulamalar tüm muhalefet ve toplumu sindirmeye yönelik bir operasyona dönüştürülmüş durumda" diyen Akşan, 12 Eylül uygulamalarını aratmayan baskı ve zulüm politikalarının devreye sokulduğunu, kararnameler ile işten atılmaların son sürat devam ettiğini söyledi.

Akşan, "AKP kendi 12 Eylül'ünü örgütlüyor. Bu bir kavga, karanlıkla aydınlığın kavgası, bu böyle gitmez, gitmeyecek. Güzel günlere olan inancımız tamdır. Yaşadım devrim ve sosyalizm, yaşasın halkların kardeşliği, işçilerin birliği" dedi.

Yapılan açıklamanın andından şiirler okundu ve müzik dinletisi verildi.