ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hukuk örgütlerinden avukatların gözaltına alınmasına tepki

Hukuk örgütleri, Nuriye ve Semih'in avukatlarının gözaltına alınmasını protesto etti ve 14 Eylül'de Ankara'da görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 19:05

İSTANBUL- Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, İstanbul Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Adalet İçin Hukukçular, Demokrasi İçin Hukukçular, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın yargılandığı davanın ilk duruşmasına iki gün kala Gülmen ve Özakça'nın avukatlarının bu sabah saatlerinde gözaltına alınmasına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Bu sabah saatlerinde yapılan baskınlarda çoğunluğunun Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından oluşan 18 avukatın gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, "Gözaltına alınan meslektaşlarımızın Nuriye'nin ve Semih'in avukatlığını üstlenmiş olmaları yaşanan saldırının nedenlerini ortaya koymaktadır. Nuriye ve Semih'in, 14 Eylül'de gerçekleşecek duruşmalarından 2 gün önce avukatsız bırakılmaları, aslen bu operasyonun, avukatları ile birlikte Nuriye ve Semih'in sesini soluğunu kesmeye yönelik olduğu anlaşılmaktadır" diye belirtildi.

Hukuksuzluğa, baskıya ve zulme boyun eğmeyeceklerini belirten hukuk örgütleri, "meslektaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağımızı, direnenleri her koşulda sahipleneceğimizi ve direneceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz" diye belirtti.

14 Eylül günü Ankara Adliyesi'nde görülecek duruşmaya katılımın baskı ve saldırıyı boşa çıkaracağının altını çizen hukuk örgütleri, "Yaşanan saldırıyı protesto ediyor, tüm meslektaşlarımızı ve meslek örgütlerini, avukatları sahiplenmeye ve Perşembe günü görülecek olan Nuriye ve Semih duruşmasına katılmaya çağırıyoruz" diye kaydetti.