ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Darbecilerle suç ortaklığını reddedelim'

12 Eylül askeri darbesine ilişkin Kazancı Yokuşu'nda açıklama yapıldı. 12 Eylül'de milyonlarca insanın mağdur edildiği vurgulanırken, AKP ile o günleri aratan uygulamaların sürdüğü kaydedildi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 15:47

İSTANBUL- 78'liler Girişimi, EHP, Yeşil ve Sol, Karşı Sanat Çalışmaları, HDP, HDK 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümü dolayısıyla Taksim Kazancı Yokuşu'nda açıklama yaptı.

12 Eylül'de hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından açıklama yapan 78'liler Girişimi İstanbul Şube Sözcüsü Yunus Bircan, 12 Eylül'den, 15 Temmuz'a, OHAL'e kadar tüm darbecilerin yargılanması gerektiğini söyledi.

Bircan, şöyle devam etti: "12 Eylül Anayasal parlamenter düzeni ortadan kaldırdı. Yasama, yürütme, yargı MGK'da toplandı. Ağızlarından çıkan her söz kanun oldu. Binlerce insanı tutukladılar, cezaevlerini toplama kampına çevirdiler. İşkencede insanlar öldü, işçilerin emekçilerin birçok hakkı gasp edildi. Milyonlarca insan mağdur edildi. Darbecilerle toplumsal suç ortaklığını reddedelim."

'O GÜNLERİ ARATACAK UYGULAMALAR VAR'

HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de yaptığı konuşmada, 12 Eylül zihniyetinin hala devam ettiğini söyleyerek, şunları aktardı: "O günden bugüne hiçbir şey değişmedi, o günleri aratacak uygulamalar bugün de devam ediyor. 12 Eylül'de akademisyenler ihraç edilmişti, insanlara işkence edilmişti. Bugün de aynıları yaşanıyor. Daha ağır bir şekilde. 12 Eylül'ün bitmediğini görüyoruz. Tüm darbelere karşıyız. Darbelere direneceğiz."

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, Türkiye tarihinin darbeler tarihi olduğunu söyledi. Demir, "Bugün de sivil insanlar katlediliyor. Bu ülkenin darbelerle yüzleşmesi gerekiyor. Devrimciler, sosyalistler olarak darbecilere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.