ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara'da 13 kurumdan Kartal mitingine çağrı

Ankara'da aralarında Eğitim Sen, alevi örgütlerinin yer aldığı 13 kurum 17 Eylül Pazar günü İstanbul Kartal'da düzenlenecek "Laik, bilimsel, kamusal, anadilinde ve parasız eğitim mitingi"ne katılım çağrısında bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 17:56

ANKARA- Eğitim Sen, Haziran Hareketi, Alevi örgütleri, bazı siyasi partiler, eğitimci ve veli derneklerinden oluşan 13 kurum, 17 Eylül günü yapılacak mitingle ilgili Mülkiyeliler Birliği'nde basın toplantısı düzenledi.

Ortak basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, AKP'nin piyasacı ve gerici bir zeminde yeni bir rejim inşa ettiğini söyledi. Yeni rejimin en önemli taşıyıcısı olarak eğitimin alanının görüldüğünü ifade eden Aydoğan, tüm itirazlara karşın gerici yapılanma çalışmalarına devam edildiğini belirtti.

Müfredat ve Kurum Açma, Kapatma ve Ad Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerle laik ve bilimsel eğitimin ortadan kaldırılması yönünde birçok adım atıldığını da bildiren Aydoğan, AKP'nin önümüzdeki dönemde de temel hakların ortadan kaldırılması için çalışacağına dikkati çekti.

Aydoğan, AKP'nin yeni devlet ve yeni toplum projesini gerçekleştirmek için yaşamın her alanını dinselleştirme, kültürel alanda da baskın olabilmek için, eğitimi kendi hedeflerine uygun olarak yapılandırmak istediğini ifade etti. Tüm bunların engellenmesi için laik, parasız, eşit, bilimsel eğitimin savunulması gerektiğini vurgulayan Aydoğan, "Bizlere dayatılan geleceğe teslim olmayarak, eşit ve özgür bir Türkiye mücadelesini yükseltmek oldukça önemli ve ertelenemez bir görevdir" diye konuştu.

Halklarla beraber mücadele etmeye çağıran Aydoğan, "Laik bir Türkiye için mücadele eden herkesi 17 Eylül Pazar günü Kartal'da düzenlenecek olan 'Laik, bilimsel, kamusal, anadilinde ve parasız eğitim mitingi'nde okullarımıza, çocuklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi.