ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AGİT ve BM: Gazetecileri derhal serbest bırakın

AGİT ve BM tarafından yayınlanan ortak bildiride, AKP hükümetine basın özgürlüğü uyarısı yapılarak, gazetecilerin serbest bırakılması talep edildi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 19:16

HABER MERKEZİ- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile Birleşmiş Milletler (BM) AKP hükümetine yönelik ortak bir bildiri yayınlandı. Bildirinin Cumhuriyet davasının hemen ardından yayınlanması dikkat çekti.

Bugün yayınlanan bildiride AKP hükümetinden tutuklu gazetecileri serbest bırakması talep edilirken, hükümetin bir an önce basın ve düşünce özgürlüğünü sağlaması gerektiği belirtildi.

Bildiride, Cumhuriyet davasının görülen ikinci duruşmasında bir kez daha gazetecilerin tutukluk halinin devamına ilişkin kararın, "demokrasiye uygun olmadığı" ifade edildi. DW'nin haberine göre; AGİT'in Twitter hesabı üzerinen yapılan paylaşımda "Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının 2 hafta daha asılsız iddialarla cezaevinde tutulması kabul edilemez. Türkiye'ye onları bir an önce serbest bırakma çağrısı yapıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir ve BM Düşünce Özgürlüğü Özel Temsilcisi David Kaye tarafından yayınlanan bildiride, "Türkiye'nin basın ve düşünce özgürlüğünü bastırmasının ülkedeki gazetecilerin ve gazeteciler için doğrudan bir güvenlik tehdidine yol açtığı" kaydedildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın verilerine göre, halihazırda Türkiye'de 161 gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde bulunuyor.