ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Düzce'de jandarma eşliğinde grev kırıcılığı

Birleşik Metal-İş Sendikası, Tekno Maccaferri grevinin 43. gününde jandarma gözetiminde grev kırıcılığı yapıldığını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 15:41

DÜZCE- Tekno Maccaferri fabrikasında Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin grevine jandarma saldırdı. Malların yasadışı şekilde iş yerinden çıkarılmasına engel olmak için kapıda oturma eylemi yapan işçiler gözaltına alındı.

Grevdeki fabrikadan dışarıya hiçbir şekilde yarı mamul, makine, alet ve edevat çıkarılmaması gerekirken, jandarma gözetiminde bu mallar dışarıya çıkarılmak istendi ve engel olmaya çalışan işçiler darp edildi. Grev gözcülerinin itirazlarına karşı, Valiliğin oluru ve Savcılığın sözlü talimatı doğrultusunda işlemin yapıldığı belirtildi.

Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrikada çalışan ve toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıkan işçilerin grevi 25. gününde de saldırıya uğramıştı. İşçiler, fabrika önünde toplanarak, TIR ve kamyon giriş çıkışına izin vermemişti. Bunun üzerine fabrikaya çağrılan jandarma, oturma eylemi yapan işçileri gözaltına almıştı.