ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK: 12 Eylül karanlığı dünden bugüne devam ediyor

12 Eylül askeri faşist darbenin 37. yılı dolayısıyla açıklama yapan KESK, "12 Eylül'ün karanlığı, dünden bugüne aynı faşizan anlayışıyla devam etmektedir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 16:33

ANKARA- KESK, kamu emekçilerinin yoğun mücadeleler ile kazandıkları haklarının ve Türkiye halklarının biriktirdiği tüm değerlerin üzerinden bir silindir gibi geçen 12 Eylül askeri darbenin 37. yılı dolayısıyla açıklama yaptı.

12 Eylül 1980 askeri darbesi ile 650 bin kişinin gözaltına alındığını, 1 milyon 683 bin kişinin fişlendiğini, 30 bin kişinin "sakıncalı" olduğu için işten atıldığını (İşten atılanların 3 bin 854'si öğretmen, 120'si öğretim üyesi ve 47'si hâkim) 31 gazetecinin tutuklandığını, seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak yerine sıkıyönetim tarafından atama yapıldığını, 517 kişinin idam cezasına çarptırıldığını, 50 kişinin ise asıldığını, yüz binlerce kişinin akıl almaz işkencelerle, gözaltılarla, cezaevlerinde ölüme terk edildiğini hatırlatan KESK, "12 Eylül'ün karanlığı, dünden bugüne aynı faşizan anlayışıyla devam etmektedir" dedi.

15 Temmuz'da Türkiye halklarının askeri darbe ile karşı karşıya kaldığını ifade eden KESK, AKP'nin 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirerek yarım kalmış operasyonlarını tamamlamak için kullandığını belirtti.

15 Temmuz'dan bu yana 110 binden fazla kamu emekçisinin ihraç edildiğini, bunlardan 4009'unun KESK üyesi olduğunu kaydedilen açıklamada, 1100 Eğitim-Sen'linin sürgün edildiği vurgulandı.

KESK, "Kamuda iş güvencesini fiili olarak işlemez kılarak açığa aldığı, ihraç ettiği kamu emekçilerine ilişkin herhangi bir delil sunma ihtiyacı bile duymamaktadır. Sendikal örgütlülüğü, temel hak ve özgürlükleri açıkça hedef alan AKP iktidarı, muhalif sesleri susturmayı kendi deyimiyle 'ölüm kalım' meselesi olarak görmektedir" dedi.

KESK, "12 Eylül'ün 37 yıldır sürdürülen karanlığında AKP darbesi ile şiddetlenen tüm saldırıları geriletmeye, barışı egemen kılmaya dönük laik, demokratik bir ülke temelinde halkların özgürlüğü ve eşit yurttaşlık talepleriyle, yeni bir anayasayı hayata geçirinceye dek toplumsal muhalefetin tüm unsurlarıyla birlikte ortak mücadeleyi esas almaya devam edeceğiz" diye belirtti.