ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

12 öğretmen sürgün edildikleri yerden de sürgün edildi

Diyarbakır'da açığa alınıp daha sonra görevlerine iade edilen 264 öğretmen sürgün edildi. Sürgün edilen öğretmenlerden 12'si sürgün edildikleri yerlerden tekrar sürgün edildi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 10:17

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da OHAL kararnameleri ile önce açığa alınan yaklaşık 4 bin 400 öğretmenden 180'i meslekten ihraç edildi, diğerleri ise görevlerine iade edildi.

Görevlerine iade edilen ve haklarında soruşturma sürdüğü belirtilen Eğitim-Sen üyesi 264 öğretmenin ise geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından zorunlu yer değişikliği nedeniyle il dışına gönderildi.

Eğitim-Sen Diyarbakır 1 No'lu Şube Sekreteri Halis Kızılırmak'ın Tigris Gazetesi'ne verdiği görüşte, başka illere sürgün edilen öğretmenlerden 12'si başka illere sürgün edildiğini kaydetti.

264 ÖĞRETMEN SÜRGÜN EDİLDİ

Geçen yıl 4 bin 500 eğitim emekçisinin açığa alınmasıyla eğitim öğretimin alt üst olduğunu ifade eden Kızılırmak, "Bütün bir yıl boyunca kimse motive olamadı. Bu sene de aynı şekilde tam da eğitim öğretim döneminin başlayacağı bir zamanda sürgünler yaşandı. Diyarbakır'daki bütün okullarda arkadaşlarımız sürgün edildi. Bu sürgünler giden arkadaşlarımızın üzerinde de kalan arkadaşlarımızın üzerinde de çok büyük bir sıkıntı yarattı, moral motivasyon düşüklüğüne neden oldu" dedi. Eğitim emekçilerinin sürgünler nedeniyle tedirgin olduğunu kaydeden Kızılırmak, "Sürgün olan 264 kişiden bizden istifa eden birkaç kişi dışında herkes Eğitim-Sen üyesidir" diye belirtti.

SÜRGÜN YERİNDEN SÜRGÜN EDİLDİLER

Eğitim emekçilerinin Kastamonu, Yozgat, Sivas, Çankırı, Çorum gibi illere sürgün edildiğinin altını çizen Kızılırmak, "Mesela Sivas'ın özgün bir yapısı var, Sivas arkadaşlarımızı kabul etmedi. Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliği, buradan oraya gönderilen eğitimcileri kabul etmedi. Ayrıca, yetkili sendika olmamıza rağmen sürgün listesi, kimin nereye sürüldüğünün bilgisi bize verilmedi. Sivas'a gönderilen arkadaşlarımız daha sonra başka illere sürüldü. Yani, sürgün yerinden sürgün edildiler" dedi.