ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Savcı NSU sanığı Zschäpe için ömür boyu hapis istedi

Almanya'da 8'ü Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu ırkçı NSU örgütüyle ilgili davada Başsavcı, davanın baş sanığı Beate Zschäpe için ömür boyu hapis cezası talep etti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 13:05

MÜNİH- Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüyle ilgili davada karar aşamasına gelindi. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde devam edilen davada savcı sanıklar hakkında talep ettiği cezaları da açıklayarak mütaalasını tamamladı.

Başsavcı Herbert Diemer, davanın baş sanığı Beate Zschäpe'nin işlenen 10 cinayet için ömür boyu hapis cezası almasını talep etti. Başsavcı sanık hakkında her cinayet için ayrı ayrı ömür hapis cezası talep etti.

Başsavcı mütalaasında NSU davasının baş sanığı Beate Zschäpe'nin aşırı sağcı örgütün tüm eylemlerindeki suç ortaklığının sabit bulunduğu belirtilerek Zschäpe'nin hapisten çıkması durumunda gözetim altında tutulması için de şartların oluşmuş olduğu ifade edildi.

Zschäpe'nin işbirliği olmaksızın NSU hücresinin diğer iki üyesi Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhard'ın göçmenleri öldürmelerinin, patlayıcılarla eylem düzenlemelerinin ve banka soymalarının mümkün olamayacağının vurgulandığı mütalaada, Zschäpe'nin ırkçı NSU örgütünün "halkın gözünü korkutma" ve "Federal Almanya Cumhuriyeti'ne zarar verme" gibi hedeflerini desteklediğinin sabit bulunduğu kaydedildi.