ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Merkel: Türkiye'ye silah satışını sonlandırmayacağım

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'ye silah satışına ilişkin açıklamasında, Türkiye'ye yönelik tüm silah satışını sonlandırmayacaklarını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 19:22

HABER MERKEZİ- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kuzey Almanya Radyo Televizyon Kurumu (NDR) ile seçim öncesi mülakatında, Almanya-Türkiye ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu. Merkel, Almanya'nın Türkiye ile IŞİD'e karşı mücadelede işbirliği yaptığına dikkat çekerek, Türkiye'ye yönelik tüm silah satışını sonlandırmayacaklarını belirtti.

Merkel, federal hükümetin genel kararlar almadığını ve tek tek vakalara göre adım attığını belirterek, Türkiye'ye yönelik alınacak kararlarda bir NATO partneri olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Merkel, çok daha kısıtlayıcı hususların devreye sokulduğunu ancak Türkiye ile IŞİD'e karşı ortak bir mücadele içinde olunduğuna dikkat çekerek, Almanya'nın güvenlik konularında da Türkiye ile işbirliğine bağlı olduğunu belirtti.

Merkel, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının güncellenip, sertleşitirilmesi için de halihazırda bir gerekçe görmediğini ancak daha sonraki adımlara yönelik seçenekleri de açık tuttuklarını söyledi.